avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legea 231 din 2018
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legea 231 din 2018

Sunt proprietar tabular al construcţiei şi anexelor gospodăreşti, dar ternul aferent casei de locuit şi pe care sunt situate constucţiile aparţine după cadastru "Comunitatea Oraşului Liber Regal....." Până în perzent su am reuşit să intru în proprietatea terenului aferent construcţiilor pe legea 18/91, înturcăt Primăria se opunea, invocând dreptul de proprietate al administraţiei publice locale. Toate demersurile juridice (în instanţă) ale mele au eşuat. Actualmente în CF figurează subsemnatul ca proprietar al construcţiilor şi Comunitatea oraşului liber regal.... ca proprietar al terenului.
Întrebare:
În condiţiile legii 231/2018 pot deveni proprietar al terenului aferent casei de locuit şi ce trebuie să fac pentru dobândirea acestuia ?

Alte discuții în legătură

Statul romÂn versus primĂrie omatcons omatcons Sunt proprieter tabular al casei de locuit iar pe terenul aferent casei de locuit, tabular este Comunitatea Oraşului Liber Regal Arad al cărui succesor este ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune omatcons omatcons Sunt proprietar CF pe casa în care locuiesc, dar terenul pe care este construită casa figurează aşazisa \"Comunitatea oraşului liber regal ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate. bună ziua! vecinii mei și-au cumpărat, în perioada comunista, ... angelacoviti angelacoviti Bună ziua! Vecinii mei și-au cumpărat, în perioada comunista, o casa. În actul de vânzare-cumpărare este menționat ca, casa se vinde fără terenul ... (vezi toată discuția)