avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

buna ziua
de ce doi fosti colegi de serviciu care au iesit la pensie ,unul in 2010 si celalalt in 2012 [subsemnatul Vasilescu Nicolae] cu pensii relativ egale , cu peste 25 ani de grupa a doua ,,doar unul beneficiaza de recalculare prin impartire la 25 ani . ceace va conduce la o crestere cu aproximativ 30% doar pentru cel iesit in 2010.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:05, 3 Octombrie 2018
La acest moment (octombrie 2018) nu intra nici-unul in recalculare(majorare 30%)..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiere recalculare 1 ocrombrie Vasileghe Vasileghe Am iesit la pensie in anul 2015 cu 35 ani de contributivitate dintre care 20 de ani la grupa 1 de munca(1980-2000). Beneficiez de recalcularea pensiei de la 1 ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Zinca1953 Zinca1953 Buna seara. Tatal meu a decedat in luna februarie 2019 la varsta de 74 de ani cu pensia de 1830 lei si acum mama la varsta de 66 de ani are pensia de urmas pe ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie in functie de grupa de munca. aheo aheo Buna ziua. As dori sa stiu daca cei care au iesit la pensie de drept in anii 2011-2012 si au fost incadrati in grupa a I-a, respectiv a-II-a de munca, au ... (vezi toată discuția)