Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate/handicap schizofrenie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate/handicap schizofrenie

Buna ziua,

Intrucat sunt bolnav de schizofrenie de la varsta de 26 de ani, acum avand 33 de ani doresc sa va adresez trei intrebari:

1. Pentru pensia de invaliditate: daca sunt incadrat cu gradul 3 de invaliditate si am un stagiu de cotizare de 8 ani si o luna( 4 ani si o luna munca efectiva si 4 ani facultatea la zi) pensia calculata va iesi destul de mica. In acest caz avand in vedere ca este pensie de invaliditate gradul 3 se suplineste pensia acordata pana la valoarea pensiei sociale minime de 640 de lei? Sau este valabil numai pentru gradul 1 sau 2 de invaliditate?

2. Stiu ca pot beneficia si de o indemnizatie de handicap. Pentru schizofrenie este adevarat ca din al doilea an certificatul de handicap este nerevizuibil si se ramane cu indemnizatia de handicap pe viata? Sau se revizuieste periodic?

2.Mentionez ca am avut pana acum 3 internari in spital toate sub diagnostic de schizofrenie paranoida. Pentru indemnizatia de handicap m-as putea incadra la grad accentuat sau mediu avand in vedere diagnosticul si numarul de internari?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
1-da,640 ron
2- gradul de incadrare in ce priveste handicapul, precum și revizuibil /nerevizuibil este stabilit de comisie.

mcr100 a scris:

Buna ziua,

Intrucat sunt bolnav de schizofrenie de la varsta de 26 de ani, acum avand 33 de ani doresc sa va adresez trei intrebari:

1. Pentru pensia de invaliditate: daca sunt incadrat cu gradul 3 de invaliditate si am un stagiu de cotizare de 8 ani si o luna( 4 ani si o luna munca efectiva si 4 ani facultatea la zi) pensia calculata va iesi destul de mica. In acest caz avand in vedere ca este pensie de invaliditate gradul 3 se suplineste pensia acordata pana la valoarea pensiei sociale minime de 640 de lei? Sau este valabil numai pentru gradul 1 sau 2 de invaliditate?

2. Stiu ca pot beneficia si de o indemnizatie de handicap. Pentru schizofrenie este adevarat ca din al doilea an certificatul de handicap este nerevizuibil si se ramane cu indemnizatia de handicap pe viata? Sau se revizuieste periodic?

2.Mentionez ca am avut pana acum 3 internari in spital toate sub diagnostic de schizofrenie paranoida. Pentru indemnizatia de handicap m-as putea incadra la grad accentuat sau mediu avand in vedere diagnosticul si numarul de internari?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!