Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 196/2018 asociatii de proprietari - dezbatere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 196/2018 asociatii de proprietari - dezbatere publica a proiectului continutului-cadru al statutului si al regulamentului de condominiu.

In data de 03.10.218 s-a publicat pe site-ul MDRAP la rubrica transparenta decizionala, proiectul de act normativ privind aprobarea continutului-cadru al statutului si al regulamentului de condominiu pentru asociatiile de proprietari in conformitate cu Legea 196/2018

[ link extern ]

Propunerile, sugestiile sau opiniile cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ supus dezbaterii publice pot fi transmise pe adresa Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, Bd. Libertatii, nr. 16, Latura Nord, sector 5, Bucuresti, la adresa de e-mail: transparenta@mdrap.ro sau la numarul de fax 0372.114.569 in termen de 30 zile calendaristice de la publicarea anuntului.
cyan, moderator
Vechea lege a avut norme de aplicare pt ca asa a fost stipulat la art 59 -- "În termen de 60 de zile [...] vor elabora și supune spre adoptare Guvernului normele metodologice de punere în aplicare a prevederilor acesteia."

L196/2018 nu stipuleaza asa ceva si bine face (poate singurul lucru nou cu adevarat bun).
Prevederile "normelor" sunt cuprinse in textul legii.
Vechea lege 230/2007 (cu normele ei de aplicare prevăzute în HG 1588/2007) cât și noua lege 196/2018, care o abrogă pe cea veche, fac referire la asociațiile de proprietari constituite la nivel de condominiu, care poate avea mai multe sau mai puține apartamente în compunere, mai multe sau mai puține scări, sau chiar asociații constituite la nivel de scară de bloc. În orice caz, se face referire la proprietari de apartamente concentrate la un loc. Ori, la nivel național, sunt asociații de proprietari care au în compunere mai multe blocuri, răspândite pe suprafețe de teren relativ mari. Terenul nu are nicio importanță, acesta ține de domeniul public, nefăcând obiectul legii asociațiilor de proprietari. Însă, faptul că e vorba de mai multe blocuri, creează dificultăți enorme, în special atunci când este necesară luarea unei hotărâri în adunarea generală, cu privire la un bloc sau o scară de bloc, nefiind vorba de interesul comun al tuturor membrilor, cum ar fi în cazul asociațiilor constituite la nivel de condominiu.
Vă mulțumesc frumos pentru informare !