Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot afla cine este proprietarul unui imobil ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot afla cine este proprietarul unui imobil (apartament de bloc) pentru a şti împotriva cui mă adresez în instanţă?

Am cumpărat un apartament într-un bloc zonă centrală Bucureşti. Am amenajat apartamentul după care am încercat să-l închiriez unei persoane care dorea să-şi facă o mică firmă de intermedieri. Ca să fie clar: nu şaormărie, nu cazangerie nu bar de noapte; doar o secretară un birou şi nişte acte. În bloc mai sînt cel puţin patru alte firme (cf. cu Registrul Comerţului). Am solicitat permisiunea de a face firmă la asociaţia de locatari... am fost tratat cu TĂCERE TOTALĂ. Efectiv preşedinta de asociaţie îmi trînteşte uşa-n nas şi strigă la mine că "nu-ţi dau nimic!"... am martori. Am trimis cererile (adică mai multe!!) cu executorul judecătoresc. Idem: nici un răspuns. Fac asta de mai bine de... ţineţi-vă bne: trei ani!!! În dispeare de cauză am decis să-i chem în judecată dar dacă tot deschid acţiune, m-am gîndit că să chem şi vecinii care, la fel mă ignoră cu eleganţă. Cine-mi sînt vecinii? Păi aici e problema: preşedinta de asociaţie este vecina mea de palier iar tatăl ei vecinul meu de sus. Per total da, pare greu de crezut dar. legal vorbind, nu ştiu cine-mi sînt de fapt vecinii adică pe cine ar trebui să chem în judecată. Evident, nu mă pot adresa asociaţiei de locatari deoarece trebuie să trec prin preşedinta cea recalcitrantă şi cu atît mai puţin nu pot suna la uşa celor doi vecini ca să-i întreb cum îl cheamă pe proprietar... Deci? Cum afli cine este proprietarul unui imobil???!

Pentru cei care sînt tentaţi să răspundă "Cartea Funciară!", e o fundătură; au date doar despre unul din apartamente şi care date nu corespund deloc cu realitatea. E clar că cineva a făcut o vînzare/cumpărare/succesiune şi n-a făcut intabulare... aşa că revin: Cum fac să aflu cine-mi sînt vecinii?
piksipok, utilizator
Cel mai bine este sa luati legatura cu un avocat.
Va indreptati importiva asociatiei pentru inceput.
In astfel de situatii,anterior oricarui demers,analizati cu responsabilitate avantajele demrsurlui si in special strategia pentru materializarea interesului dv
Actiunea in instanta are dezavantajul termenului de solutionare
Sunt frecvente situatiile in care locatari considerati buni vecini,responsabili,buni la toate dupa ce sunt ":unsi"presedinti de asociatie,automat isi modifica caracterul devin dezinteresati de problemele acelora care au avut increderea sa il aleaga reprezentantul lor,acestia avand strict interese personale ide ordin financiar
În dispeare de cauză am decis să-i chem în judecată dar dacă tot deschid acţiune, m-am gîndit că să chem şi vecinii care, la fel mă ignoră cu eleganţă.

In cazul dv problema o reprezinta asociatia de proprietari care are reprezentant legal,care va poate pune la dispozitie informatiile de care aveti nevoie
Analizati temeinic interesul pentru chemare in judecata impotriva vecinilor care implica un timp de solutionare evident sporit si care nu va garanteaza obtinerea unei hotarari judecatoresti favorabile
Ce fel de cereri ati trimis cu executorul judecatoresc ?
Initial,notificati oficial presedintele de asociatie,in temeiul disp L nr 196/2018
Conditionat de pozitia,raspunsul presedintelui ,puteti continua procedura prin mediator
In ultima instanta puteti promova actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari prin reprezentant legal
In astfel de situatii,anterior oricarui demers,analizati cu responsabilitate avantajele demrsurlui si in special strategia pentru materializarea interesului dv
Actiunea in instanta are dezavantajul termenului de solutionare

Nu cred că se mai pune problema de analiză; chiar nu am ce să mai fac! În tot timpul ăsta (trei ani) preşedinta pur şi simplu a ignorat cererile mele. Am de ales între acţiune judecătorească sau înfrîngere totală: efectiv nu vrea muşchii ei de preşedintă să-mi dea aprobare şi gata.

acestia avand strict interese personale ide ordin financiar

Ei bine exact acesta este şi cazul de faţă. În particlar onorabila doamnă preşednită este preşedintă de cînd lumea şi pămîntul şi toată lumea de pe scară o ştie de frică (sau este complice).

In cazul dv problema o reprezinta asociatia de proprietari care are reprezentant legal,care va poate pune la dispozitie informatiile de care aveti nevoie

Cum scriam mai sus: chiar nu se pune problema să solicit informaţii asociaţiei: ar trebui să trimit o cerere preşedintei şi evident mă va ignora. Formal ar trebui să chem în judecată asociaţia pentru a solicita-n instanţă să-mi dea numele celor doi proprietari; după care ar trebui altă acţiune împotriva lor. Eu speram să ocolesc un proces suplimentar şi să aflul al'fel...

Problema este că singura modalitate de a interacţiona cu asociaţia este prin preşedintă care are o atitudine de-mpărăteasă... supărată (ăăăm... mă rog, era alt cuvînt da' am zis că să nu-mi iau ban din prima pe forum)

Ce fel de cereri ati trimis cu executorul judecatoresc ?

Iniţial m-am dus cu formularul standard de acord... a zbierat că "cine te crez tu să vii aici să faci firmă"... am zis bine, sînt nou venit în bloc hai să mai aştept nişte luni ca să se vadă că sîntem oameni civilizaţi. Şase luni mai tîrziu am trimis formularul prin executor cu rugămintea de a-mi aproba sau de a motiva refuzul; ulterior am revenit cu o cerere prin care rugam să mi se precizeze dacă asociaţia mai acordă permisiune pentru firme de apartament sau nu... nici un răspuns. Am trimis o altă cerere în care ceream lămuriri despre soarte celorlalte cereri... idem.

Initial,notificati oficial presedintele de asociatie,in temeiul disp L nr 196/2018
Conditionat de pozitia,raspunsul presedintelui ,puteti continua procedura prin mediator
In ultima instanta puteti promova actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari prin reprezentant legal

Uite la aia cu mediatorul nu m-am gîndit... cît despre notifcare chiar nu se pune problema, nu văd de ce l-aş mai da încă un motiv de a mă ignora după TREI ANI de-ncercări!!
piksipok, utilizator
Formal ar trebui să chem în judecată asociaţia pentru a solicita-n instanţă să-mi dea numele celor doi proprietari;

In instanta puteti afla inclusiv dupa 1-2 ani daca sustineti ca presedinta face ce doreste
Aspectul ca respectiva continua sa exercite responsabilitatea de presedinte de asociatie se datoreaza exclusiv membrilor proprietari
Alegerea reprezentantului legal al asociatiei de proprietari reprezinta acordul de vointa al membrilor proprietari
daca proprietarii accepta astfel de atitudini este culpa acestora
Pentru a va concretiza interesul sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari solicitati comunicarea numelui persoanelor care av intereseaza
Daca detineti dovezi concrete ca ati solicitat oficial dar presedintele a refuzat sa raspunda,
solicitati serviciului din primarie sa dispuna sanctiuni in temeiul disp art 28 al 2 L nr 196/2018
impotriva presedintelui de asociatie
Uite la primărie nu m-am gîndit să apelez... nu că i-aş şti un monument de eficienţă şi-nţelegere pentru nveoile contribuiabilului :-| da' mertiă-ncercat.

Săru'mîna de ajutor! :-)