avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara,Fiul meu mi-a spus ca i-a fost blocat contul bancar pentru ca eu an o datorie la fisc,Mergand el la fisc,a fost obligat sa semneze precum ca ia datoria asupra lui. Binenteles ca nu a semnat nimic.Nu stiu sa am nici o datorie catre fisc,Nu am masini si nici proprietati,dar si daca as avea vreo datorie,este legal sa se procedeze asa? Momentan locuiesc la tara si nu ajung prea des in Bucuresti. Am trimis astazi o cerere online catre taxe si impozite sec.4 sa imi spuna ce datori am si le voi plati,dar nu am primit nici o instintare scrisa ca as avea si ca sunt executata silit,sau ceva de acest gen.Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
elyada, utilizator
Cel mai recent răspuns: DenisRif , utilizator 15:23, 5 Octombrie 2018
Depinde ce a semnat...Poate fi un acord de plata
Aveti posibilitatea Contestatiei la executare in termen de maxim 15 zile
Consultai un avocat care sa va consilieze in cauza asta
Nu am primit nimic de la taxe si impozite precum ca am datorii de platit.Am specificat ca NU a semnat nimic,intrebarea era daca au dreptul sa faca asa ceva.

DenisRif a scris:

Depinde ce a semnat...Poate fi un acord de plata
Aveti posibilitatea Contestatiei la executare in termen de maxim 15 zile
Consultai un avocat care sa va consilieze in cauza asta

Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
elyada, utilizator
IN MOD NORMAL TREBUIA SA VA TRIMITA SOMATIE LA PLATA cu termen de plata...A
Este posibil sa fi dat in debit vreo amenda pe numele fiului dumneavoastra daca dumnealui i-a blocat contul
Trebuie sa va interesati clar si in functie de situatie sa faceti contestatie la executare....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocarea contului fara atentionare este legala? marianapruteanu marianapruteanu Am avut un credit la un IFN intocmit in august 2009, pe care l-am platit corect pana in 2010.Ca urmare a taierii salariilor din 2010 si a faptului ca eram unic ... (vezi toată discuția)
Poprirea contului bancar clauc clauc Buna tuturor vreau sa va aduc si eu un subiect in actualitate. Am intarziat plata TVA + taxe aferente , in cuantum de 20000 ron sau 200 mil lei vechi si mi ... (vezi toată discuția)
A semnat altcineva de primire pe dovada comunicare titlu executoriu mamaetco mamaetco La aceeasi adresa stam doua persoane cu acelasi nume si prenume,adica tata si fiu. In 2008,am primit o instintare de plata de la sanatate,pentru care a semna ... (vezi toată discuția)