avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz contract de munca pe perioada determinata

Buna ziua. Am in contract de munca pe perioada determinata de 3 luni ( proba) in care scrie ca trebuie sa dau un preaviz de 20 zile in cazul de demisie. Avand in vedere ca este contract pe perioada determinata se poate demisiona decat cu notice fara preaviz de 20 zile sau este nevoie de preaviz? Mentionez ca functia ocupata este de casier. Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:23, 5 Octombrie 2018
Pe noi ne interesa perioada de proba stipulata in acel contract, nu perioada de preaviz...
Sa ma exprim mai direct... Perioada de preaviz intr-un contract individual de munca ( si aici ma refer strict din pozitia angajatorului...) este de a nu putea pleca un angajat atunci cand vrea si angajatorul, patronul..., sa ramana fara personal cu care poate face treaba, desfasura activitatea, asta putand duce la inchiderea firmei...
Acest timp, preaviz, este stipulat pentru ca patronul sa aibe timp sa recruteze o alta persoana, sa o familiarizeze cu activitatea firmei, sa lucreze cu angajatul ce urmeaza sa plece pentru a sti ce are de facut si la plecarea titularului sa preia postul...
Angajatorul poate renunta la o parte sau tot preavizul in functie de dorinta sa, activitate, etc...daca nu renunta va trebui sa stati toata perioada de preaviz...cu conditia ca si angajatorul sa respecte obligatiile din contractul semnat...
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Ionut.ion, utilizator
Preavizul mentionat este numai pentru demisie - art.81 C.mun.
Daca va dati demisia , atunci aceasta poate fi cu sau fara preaviz.

In c.i.m. vedeti daca este mentionata si o perioada de proba.
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Perioada de proba este tot de 3 luni, coincide cu durata contractului determinat.
Nu poate exista asa ceva ... pentru un astfel de c.i.m., perioada de proba nu poate fi mai mare de 15 zile lucrătoare.

Prin urmare, va trebui sa notificati angajatorul privind nulitatea absoluta a clauzei care mentioneaza o durata de proba de 3 luni.

În situaţia în care o clauză este afectată de nulitate, întrucât stabileşte drepturi sau obligaţii pentru salariaţi, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de muncă aplicabile, aceasta este înlocuită de drept cu dispoziţiile legale sau convenţionale aplicabile, salariatul având dreptul la despăgubiri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de munca si demisia speranta1977 speranta1977 Buna ziua, M-am angat de curand si am incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata in care este stipulat ca perioada de proba este de 90 zile , ... (vezi toată discuția)
Bună, am încercat sa vb cu angajatori în privința plecării ... Mirecata Mirecata Bună, am încercat sa vb cu angajatori în privința plecării mele fără preaviz după cum știți vam prezentat într-o întrebare anterioara situația mea ... (vezi toată discuția)
Angajat cu perioada de proba 3 luni - vreau sa imi pun demisia, trebuie sa mai stau in preaviz? elmauss elmauss buna seara, lucrez la o societate in perioada de proba de 3 luni , incepand din 9 ianurie a.c. si am gasit un job mai bun drept urmare vreau sa imi pun ... (vezi toată discuția)