Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... incetare contract de munca indeplinire varsta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

incetare contract de munca indeplinire varsta pensionare

In situatia in care angajatul toata luna octombrie are concediu de odihna, la jumatatea concediului de odihna vine cu medical pentru 30 zile ( pana aproape de sf lunii noiembrie, pe 10 noiembrie indeplinind varsta de pensionare), angajatorul are obligatia ca dupa terminarea concediului medical sa ii de-a diferenta de zile de concediu de odihnă (care s-a intrerupt in momentul in care a intrat in medical)? Mentionez ca pe perioda concediului medical angajatul a implinit varsta de pensionare si conditiile de pensionare, are dosarul de pensionare depus fara a veni si decizia.
Contractul de munca poate inceta pe perioada cand angajatul este in concediu medical sau angajatorul trebuie sa astepte ca angajatul sa isi termine medicalul+ diferenta de zile din concediu de odihna?
Se banuieste ca angajatul si-a bagat medical pentru a incasa venituri pana la sf lunii noiembrie si venirea primei pensii.
Multumesc.
karlasofia, utilizator
1. Potrivit art.16 alin.1 OUG 158/2005, asigurații a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

2. Pentru ce fel de pensie a depus dosarul?

3. Pe durata concediului medical, raportul de munca poate inceta.