Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... defrisare nuc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

defrisare nuc

Vreau sa tai un nuc ,problrma e ca am aflat ca e o lege speciala care reglementeaza taierea acestei specii.Nucul se afla in afara gardului care delimiteaza proprietatea mea, respectiv pe spatiul dintre gardul proprietatii mele si santul dintre drumul judetean.Cui trebuie sa ma adresez cu o cerere pentru taierea nucului : primariei comunei sau directiei agricole judetene?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca arborele in discutie se afla pe domeniul public, ,responsabil de supravegherea si defrisarea arborilor se ocupa primaria locala. Inspectori de la Administratia Domeniului Public
Pentru a putea taia sau toaleta pomul este nevoie de un aviz.
Pentru obtinerea acestuia trebuie sa faceti o cerere la Registratura Primariei locale catre Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement , in care sa solicitati executarea operatiei pe care o considerati oportuna si motivele pentru care doriti acest lucru.
Serviciul specializat din primaria locala va institui o comisie care va verifica solicitarea, iar in urma constatarilor se va elibera sau nu avizul de toaletare/defrisare.

ynocentta a scris:

Daca arborele in discutie se afla pe domeniul public, ,responsabil de supravegherea si defrisarea arborilor se ocupa primaria locala. Inspectori de la Administratia Domeniului Public
Pentru a putea taia sau toaleta pomul este nevoie de un aviz.
Pentru obtinerea acestuia trebuie sa faceti o cerere la Registratura Primariei locale catre Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement , in care sa solicitati executarea operatiei pe care o considerati oportuna si motivele pentru care doriti acest lucru.
Serviciul specializat din primaria locala va institui o comisie care va verifica solicitarea, iar in urma constatarilor se va elibera sau nu avizul de toaletare/defrisare.

Dilema mea este ca nu stiu daca portiunea dintre gardul proprietati mele aflate in sat, (trotur, alee) si rigola(santul) despartitor de drumul judetean este domeniu public sau e intra in proprietatea mea ;
Buna dimineata.
Tot ce trece de limita proprietatii dvs.,de gard, este proprietate publica si este adm. de primarie...
Din ce am inteles din lege, chiar daca nucul ( si mai sunt cateva specii de pomii care imi scapa acum...) este pe proprietatea dvs. sau pe proprietatea statului tot va trebuie aceasta autorizatie de taiere ce se poate obtine de la primarie, altfel, daca aveti un vecin binevoitor...si va reclama, se poate sa primiti si o amenda...
Ionut.ion, utilizator