Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu ANRP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu ANRP

In anul 1944 primarul a emis un certificat bunicilor mei in care sunt mentionate suprafetele tuturor imobilelor. Eu vreau sa folosesc acest act la ANRP, dar problema este ca notarii nu vor sa-l legalizeze. Ce pot face in aceasta situatie disperata ?
Lisonelta400, utilizator
Buna seara,
Care e motivul?
Buna seara, domnule avocat Klein Kiritescu. Notarii mi-au spus ca unul din certificate este scris de mana, iar celalalt este scris cu masina de scris, poarta semnatura, stampila primarului, timbre fiscale din 1944 cu Regele Mihai , si semnatura unui notar comunal. Notarii zic ca nu pot sa legalizeze actele care nu sunt oficiale, asa mi-au zis. Si au zis ca nici actele de mana nu le pot legaliza. Dar pana la urma si certificatul de atestare fiscala pe care il iau de la Taxe si Impozite nu este un act oficial dupa parerea unor notari, si cu toate astea notarii tin cont de el când fac succesiunea. ( desi in multe certificate de atestare fiscala sunt trecute de catre Directia de Taxe si Impozite suprafete mai mari sau mai mici fata de situatia reala, dupa cum au declarat oamenii, unii au declarat o suprafata reala, altii au mintit, caci majoritatea caselor nu au cadastru, in orasul meu desi casele au pivnita, nimeni nu plateste si pentru pivnita impozit, sau daca platesc, platesc foarte putini oameni. ). Ceea ce este mai ciudat, este ca un notar a legalizat acest certificat tatalui meu in anul 2004 dar acum notarii nu mai vor sa-l legalizeze, nu stiu de ce nu vor. ( zic ca nu le mai permite legea ). Dumnevoastra ce parere aveti. ? Eu nu am actul de proprietate al conacului, care s-a facut cu mult inainte de anul 1949, ( prin 1760 sau 1766 asa ceva, conacul a fost demolat de comunisti in 1949 , dupa ce rezistase secole de-a rândul) , am doar un act dotal unde nu este trecuta suprafata conacului, insa in certificatul emis de Primarie in 1944, sunt descrise cu multe amanunte atat conacul cat si restul constructiilor, este mentionata si suprafata desfasurata a conacului care avea 540 mp. ( 270 mp suprafata construita atat la parter cat si la etaj ) Un conac foarte mare . In Procesul Verbal de Nationalizare sau Expropriere scrie ca conacul a avut 6 mp, ceea ce este o mare aberatie, si scrie ca magaziile au avut 10-18 mp, când de fapt magaziile au avut 180-203 mp. Nu stiu ce sa fac in aceasta situatie disperata. , deoarece ANRP mi-a zis ca nu tine cont de situatia reala scrisa in certificat unde conacul are 540 mp, si ca tine cont de procesul verbal de expropriere unde scrie ca , conacul are 6m. I-am intrebat pe cei de la ANRP cum pot sa creada asemenea aberatie ca un conac avea 6 mp ? Au zis ca nu-i intereseaza, ca ei imi dau despagubiri la 6 mp, nu la 540 mp. Problema este ca la tara sunt mii de oameni care au astfel de certificate emise de primarii in 1944-1949 ( asa se facea atunci ) si ANRP nu tine cont de ele, decat daca sunt legalizate, dar notarii nu vor sa le legalizeze. De fapt ANRP nu tine cont de nimic, si isi bate joc de mine si de restul bietilor oameni, care si asa sunt batrani si bolnavi. Nu stiu ce se poate face in aceasta situatie disperata. De exemplu procesul verbal prin care s-au nationalizat bunurile mobile si imobile ale buniculu meu este scris cu creionul , si comunistii au trecut acolo numai aberatii, o casa care avea suprafata desfasurata de 540 mp, in inventarul comunist scrie ca avea 6 mp, de 90 de pri mai putin. Magaziile care aveau suprafata de 180-203 mp, in inventarul comunist sunt trecute ca aveau 10-18 mp. Eu cred ca comunistii au masurat lungimea magaziilor, pe care in mod eronat au trecut-o la suprafata constructiilor. Ce e de facut in aceasta situatie disperata in care se gasesc mii de oameni? Dar ma gândesc si eu cat de bolnavi la cap au putut sa fie comunistii ca sa scrie ca un conac care in realitate avea 540 mp, are doar 6 mp. ( Asa au scris comunistii, ca conacul are 6 mp ). Ce pot face in aceasta situatie disperata? Certificatul acela emis de primarie, de care notarii nu vor sa tina cont era singura mea speranta, prin el puteam sa arat adevarul, ca doar acel certificat nu este facut de mine, nu puteam eu sa falsific semnatura primarului, timbrele etc. Sunt un om serios, dar din pacate ANRP si notarii isi bat joc de mine, ( dupa parerea mea ) nu stiu ce sa mai cred. Cumea este ca ANRP mi-a zis ca sa dau niste BAP -uri din 1949 ( registre agricole sau recensamant agricol, nu stiu sigur, desi nici alea nu sunt acte oficiale ), dar la bunicul meu arhivele nu au gasit asa ceva.
Lisonelta400, utilizator
Cred ca va complicati prea mult,aveti tendinta sa intrati prea mult in amanunte.Discutati cu un av daca nu puteti sa va judecati direct cu anrp-ul,in functie de stadiul dosarului dvs data inregistrarii etc.