Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calomnie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calomnie

Acum 2 saptamani, in fata bisericii, o femeie a facut afirmatii precum ca o alta feie in etate de 80 ani s-ar fi culcat cu sotul ei. Totodata, i-a prezentat si fiului acesteia o caseta audio prin care ar fi rezultat acest lucru. Ulterior, si-a dat seama ca a facut afirmatii gratuite si a venit sa-si ceara scuze. Intrebarea este: poate fiul femeii de 80 de ani sa o dea in judecata pe cea cu calomnia in bucuresti, unde locuieste el, deoarece mama lui locuieste in provincie?
Buna ziua,
Dosarul se judeca la instanta de pe raza paratului in dosare civile.
In dosarele penale plangerea se depuine la parchetul de pe langa judecatoria pe raza careia s-a petrecut fapta.
Daca a recunoscut gresala ce mai aveti cu femeia?