Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

In 12 noiembrie imi reiau activitatea la ultimul loc de munca unde mi-a fost suspendat contractul de munca pe periada concediului de crestere si ingrijire copil. Vreau sa stiu daca mai beneficiez sau cum pot beneficia in continuare de stimulentul de insertie acordat inca 1an, pentru ca ma intorc mai repede cu 60 de zile inaintea implinirii varstei de 2ani a copilului, in cazul in care ma angajez la alta societate comerciala? Cum trebuie pocedat? Mutumesc anticipat!
Deoarece va intoarceti la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

In cazul in care va angajati la alta societate, opinia mea este ca, data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.