avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

buna ziua ,va mai cer raspunsuri la urmatoare problema
1)contrctul de comodat pentru locuit trebuie înregistrat undeva?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:42, 11 Noiembrie 2009
nu.
DACA L-ATI INCHEIAT IN FORMA AUTENTICA LA NOTARIAT TREBUIA SA VI SE DEA SI ACEASTA INFORMATIE
De ce sa-l incheie autentic? Sa dea bani degeaba?

Depinde de perioada pe care este incheiat, daca este incheiat pe mai mult de 3 ani este necesara notarea lui in CF a imobilului.

:offtopic: Va rog nu mai redactati mesaje integral cu litere de tipar, bolduite etc., este contrar Regulamentului de postare intrucat face mesajele greu de parcurs.
Va multumesc pentru intelegere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat apartament carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua! Se poate face un contract de comodat intre doua persoane fizice ? Vreau sa fac un astfel de contract in ceea ce priveste un apartament. ... (vezi toată discuția)
Partaj mancipri mancipri am locuit cu tatal meu intr-un apartament proprietate r.i.a.l. timp de 30 de ani, tatal meu fiind titular de contract. cand m-am casatorit tata a trecut-o si ... (vezi toată discuția)
Contracte donatie anonim00 anonim00 :( Sper ca am nimerit unde trebuie,. Am nevoie de niste informatii. Doresc sa fac cadou cuiva un apartament, insa persoana nu poate fii prezenta. In plus, are ... (vezi toată discuția)