avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am plătit un tratament în USA unui așa-zis medic cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am plătit un tratament în USA unui așa-zis medic cu contract ONU în Afganistan, însă am descoperit că nu sunt programată la clinica respectivă. Nu știu cum să procedez și cărei instituții să mă adresez în această situație

Bună ziua!
Am cunoscut pe cineva pe Facebook care și-a creat o identitate falsa, am descoperit de curând. A pretins ca este medic în Afganistan cu contract încheiat cu națiunile unite pe 2 ani.
Prin intermediul acestei persoane urma sa ajung în Statele Unite la o clinica pentru un tratament. Am plătit în avans tratamentul. Clinica exista dar eu nu am programare acolo. În august mi-a trimis pe mail niște fotografii cu el și fiul sau. O săptămână mai târziu primesc mail cu antetul Națiunilor Unite întrebându-mă ce legătură am cu acest medic pt ca a transmis fișiere utilizând un calculator ONU. Ulterior am primit și alte mail - uri cu antetul națiunilor unite în sensul ca a fost condamnat la 4 ani închisoare dar poate fi eliberat dacă își plătește cauțiunea pana la finalizarea procesului. Eu cred ca du aceste documente primite pe mail de la națiunile unite sunt false dar nu știu unde sa verific. Problema este ca eu am trimis la clinica toate datele mele de identificare inclusiv o copie după pașaport. Nu știu cum sa procedez în acest moment și la ce instituție sa mă adresez. Mulțumesc, Nicoleta
Ultima modificare: Miercuri, 10 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 08:39, 11 Octombrie 2018
Adresati-va Politiei, este escrocherie.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce poti face daca ai participat la un concurs online si nu au fost respectati termenii concursului? ContSters99280 ContSters99280 M-am inscris la inceputul anului la un concurs desfasurat pe site-ul .....ro. am fost aleasa printre finalisti iar termenii concursului spuneau asa: ... (vezi toată discuția)
Concediere prin mail Anonipoimuytv Anonipoimuytv Am anuntat angajatorul prin instintare si prin adeverinta eliberata de medic confirmand faptul ca sunt insarcinata, mi a oferit nr de inregistrare. In ziua ... (vezi toată discuția)
Citatie parchet coraina80 coraina80 Buna ziua, Am si eu nevoi de cateva sfaturi/pareri deoarec nu stim ce anume sa facem in urmatoarea situatie. Mama mea a fost pensionata acum cateva luni cu ... (vezi toată discuția)