avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sunt casatorita de 2 ani. Inainte de casatorie am vandut casa ce am mostenit de la mama. Dupa casatorie, am constuit o casa dar din banii mei din vanzarea mostenirii de la mama mea. Fiecare are cate un copil major din casatoriile anterioare. Sotul si copilul sotului, in cazul decesului meu pot mosteni ceva, sau numai copilul meu?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 01:00, 11 Octombrie 2018
Buna seara,
Doar sotul va mosteni 1/4 din bunurile dumneavoastra.
Copilul lui NU mosteneste nimic de la dumneavoastra asa cum copilul dumneavoastra nu mosteneste de la el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesorala S.GAFY S.GAFY Casatoria intre sotii x si y. Inainte de casatorie: Sotul X avea 1 apartament proprietate si 1/2 apartament dintro casatorie anterioara. Sotul Y avea 1 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: mama a decedat ... Liviur83 Liviur83 Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: mama a decedat iar tatăl meu sa recăsătorit iar înainte de căsătorie cu a a 2 soție avea moștenire ... (vezi toată discuția)