Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sunt casatorita de 2 ani. Inainte de casatorie am vandut casa ce am mostenit de la mama. Dupa casatorie, am constuit o casa dar din banii mei din vanzarea mostenirii de la mama mea. Fiecare are cate un copil major din casatoriile anterioare. Sotul si copilul sotului, in cazul decesului meu pot mosteni ceva, sau numai copilul meu?
Buna seara,
Doar sotul va mosteni 1/4 din bunurile dumneavoastra.
Copilul lui NU mosteneste nimic de la dumneavoastra asa cum copilul dumneavoastra nu mosteneste de la el.