Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesorala

Casatoria intre sotii x si y.
Inainte de casatorie:
Sotul X avea 1 apartament proprietate si 1/2 apartament dintro casatorie anterioara.
Sotul Y avea 1 apartament, o casa si un teren intravilan proprietate.
Dupa casatorie a fost vandut terenul intravilan al sotului Y si au cumparat o masina si 2 ha teren extravilan.
Sotul X a dobandit o mostenire de 4,5 ha.
Cei doi soti au cate un copil din casatorii anterioare.
Cum se impart bunurile in cazul decesului sotului Y ?
Sotul X mosteneste 1/4 din bunurile celui decedat si Doar propriul copil al sotului Y mosteneste restul de 3/4 din bunurile ce raman in urma dumnealui ( asta daca nu a infiat legal si copilul sotiei din cealalta casatorie...).
La fel se intampla si cu eventualele datorii...
Ionut.ion, utilizator