Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere credit de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere credit de nevoi personale

In 2007 am luat un credit de nevoi personale de la Raiffeisen. Data scadenta ar fi fost 2017. Din motive financiare, ultima rata a fost achitata in 2014.. Pe 3 octombrie ma suna Kruk sa platesc datoria aferenta creditului de la Raiffeisen. Initial am agreat cu Kruk sa platesc datoria restanta catre Raiffeisen dar inca nu am semnat nimic. Astazi am primit contractul de la ei in care mdntioneaza ca aceasta creanta a fost cesionata catre Kruk dar nu e mentionata data si numarul contractului de cesiune. Va solicit parerea dvs in calitate de expert.. Creditul meu nu a fost prescris? Au trecut mai bine de 3 ani de la ultima rata platita. Pot fi executata silit de catre Kruk? Multumesc
Monat Gabriela, utilizator
Calculați 3 ani de la data de 03.10.2018, atunci când practic ați repus în recunoaștere datoria dvs. față de cei de la Kruk, fie și telefonic.
Daca nu ati semnat nimic nici sa nu o faceti. Asa cum expuneti situatia - dreptul de recuperare s-a prescris. Consultati un specialist.
@tonidraghici de cand o simpla conversatie telefonica intrerupe prescriptia???
Company Advising, utilizator
Kruk poate veni cu dovada verbală în instanță.

Company Advising a scris:

Daca nu ati semnat nimic nici sa nu o faceti. Asa cum expuneti situatia - dreptul de recuperare s-a prescris. Consultati un specialist.
@tonidraghici de cand o simpla conversatie telefonica intrerupe prescriptia???

Va multumesc

tonidraghici a scris:

Kruk poate veni cu dovada verbală în instanță.

Company Advising a scris:

Daca nu ati semnat nimic nici sa nu o faceti. Asa cum expuneti situatia - dreptul de recuperare s-a prescris. Consultati un specialist.
@tonidraghici de cand o simpla conversatie telefonica intrerupe prescriptia???

Niciodata domnule. Niciodata nu va veni cu o "dovada verbala". Poate a vorbit cu bunica care are Alzheimer si i-a zis ca plateste. Cel mai bine, cand sustineti asa ceva, veniti cu jurisprudenta.