Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda parcare

Buna ziua. Am parcat masina timp de 45 de minute pe un trotuar din Bucuresti unde era marcat loc de parcare rezidentiala.
Am gasit sub stergator instiintare de la politia locală pt ca am parcat ilegal pe trotuar si sunt amendată cu 580 ron.
Nu as fi parcat pe trotuar daca nu ar fi fost marcate locurile de parcare rezidentiala.
Pot fi amendata pentru parcare ilegala daca locul este parcare rezidentiala?
Pot contesta amenda pe motiv ca au gresit numele strazii pe care eram parcata?
Mulțumesc
Puteti fi amendata daca respectivul loc de parcare rezidentiala este semnalizat prin indicatoare rutiere.
Puteti depune in termen de 15 zile plangere contraventionala solicitand anularea procesului verbal de contraventie