avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda parcare

Buna ziua. Am parcat masina timp de 45 de minute pe un trotuar din Bucuresti unde era marcat loc de parcare rezidentiala.
Am gasit sub stergator instiintare de la politia locală pt ca am parcat ilegal pe trotuar si sunt amendată cu 580 ron.
Nu as fi parcat pe trotuar daca nu ar fi fost marcate locurile de parcare rezidentiala.
Pot fi amendata pentru parcare ilegala daca locul este parcare rezidentiala?
Pot contesta amenda pe motiv ca au gresit numele strazii pe care eram parcata?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 18:52, 12 Octombrie 2018
Puteti fi amendata daca respectivul loc de parcare rezidentiala este semnalizat prin indicatoare rutiere.
Puteti depune in termen de 15 zile plangere contraventionala solicitand anularea procesului verbal de contraventie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare politia locala pentru transmitere date conducator auto parcat pe locul unui abonat gorg0701 gorg0701 ziua buna tuturor ! in data de 18 iulie am vizitat niste rude in judetul Caras-Severin oras Resita parcand in apropierea blocului intro zona cu multe locuri de ... (vezi toată discuția)
Politia locala sector 3 loredana.palos@gmail.com loredana.palos@gmail.com Buna ziua, Va rog, astazi, 10.12.2018, am parcat in statia de autobuz, cu avarii ca sa pot intra repede pana la banca. Obisnuiesc sa-mi las nr.de telefon ... (vezi toată discuția)
Amendă parcare pe trotuar la un eveniment organizat de autorități Nicol 2609 Nicol 2609 Buna ziua .Am primit sâmbătă în parbriz o amendă pentru parcare pe trotuar cu articolul 143 lit a din OUG 195/2002 .În acest articol se precizează că ... (vezi toată discuția)