avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Concediul medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Concediul medical

Buna ziua! Am fost in Concediul medical 20 de zile cu codul indemnizatie 01,codul diagnostic746,salariul meu brut este 1900.Si firma mi-a plătit doar 999.Mia oprit caș 25% si impozit pe salariu. Toate astea sunt corecte? Din câte am citit trebuia sa primesc mai multi bani. Va mulțumesc si astept un raspuns
Cel mai recent răspuns: Life & Business Support , Consultant resurse umane 17:20, 12 Octombrie 2018
Daca ati avut concediu in lunile Iulie, August sau Septembrie, este corect, se opreste cas 25% plus impozit.
Daca ati avut concediu pana in 30.06.2018 nu este corect, trebuia sa va opreasca cas la salariul mediu de anul trecut cu formula de anul trecut, si primeati aproximativ 1230 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical âynna âynna Buna ziua! Am rugamintea la dv sa ma ajutati in calcularea sumeleor aferente concediului medical M-am angajat pe 06 dec 2010 pe un salar brut de 1230(pana ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu rm AndreeaRebegea AndreeaRebegea Buna ziua In noiembrie 2017 am ramas insarcinata. In decembrie 2017 ziua 11 am intrat in concediu medical cod 01- 745 . Am continuat cu acelasi cod pana la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu medical in timpul sarcinii irimiadaniela irimiadaniela in timpul sarcinii de la 3 la 4 luni,am avut medical de 75%.la salariul minim pe economie adik 850 lei.este normal sa mi se ia aproape jumate din astia 850 ... (vezi toată discuția)