Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Rovinieta

Am primit procesul verbal sa platesc amenda 125RON pentru ca am circulat fara vignieta. Problema este ca a ajuns la mine in 4 luni si 2 zile (data postei) / 4 luni si 3 zile (data ridicarii de la posta). Sa fac contestatie sau sa platesc? La 1 luna dupa prima contraventie am condus iar inafara orasului fara vignieta. Dupa a 2 -iesire mi-am dat seama ca mi-a expirat vignieta si am cumparat una noua. Deci, sa fac contestatie sau nu?
Potrivit art.28 alin (1) din O.G. nr.2/2001 pot achita in termen de 15 zile de la comunicarea PV.
Nu inteleg de ce mentionati cele 48 de ore de la PV !?!
La data intocmirii pv in urma cu 4 luni, era valabil termenul de 48 ore ptr plata la 1/2.
Buna, eu am circulat cu rovineta valabila si tot am primit amenda, s-a introdus cat. auto si tara greșit. Am dat talonul auto si am fost intrebata daca e corect nr masini. Mentionez ca doar in Ro cand am platit, sau gresit la tara si cat. masini. Amenzile le am primit pe Ungaria.
Mariana Grigore, utilizator