Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovigneta lipsa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovigneta lipsa

Bună ziua. Timp de o luna am circulat cu masina extraurban, fara sa am platita taxa de drum. Zilnic am trecut si prin cameră . La ce sa ma astept? Voi primi cate o amenda pt fiecare zi? Pot sa platesc retroactiv pentru această perioadă? Pur si simplu am uitat ca imi expira rovigneta.
Da, puteti primi chiar mai multe amenzi, cate una pt fiecare data cand ati fost suprins de camerele CNAIR. Nu puteti plati retroactiv. Cand primiti PV-urile pt lipsa rovinietei, puteti sa le contestati, in termen legal si sa solicitati inlocuirea amenzii cu un avertisment.
Nu veți primi decât cel mult o amenda, pe care va trebui s-o achitați, în principiu prin plata a jumătate în 15 zile, adică 125Ron.
latka, utilizator
Multumesc pentru raspuns!