avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract intretinere

Buna ziua,
Am dat in superficie un teren intravilan de 500mp. fiicei mele. As dori sa stiu daca pot incheia pentru acelasi teren un contract de intretinere, si care ar fi efectele? Cand ar putea sa treaca pe numele ei ca proprietar?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:32, 14 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă încheiati un contract de întreținere, fiica va deveni proprietar deplin la decesul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire pentru copil aaalinaaa aaalinaaa buna ziua tuturor, am cumparat o casa veche de la mama mea,eram necasatorita,intre timp m-am casatorit .Sotul meu are un baiat din prima casatorie care ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere tanase_78 tanase_78 Buna ziua!!!Vreau sa cumpar un teren de la o persoana oarecare pe.numele fiicei mele.(Eu voi plati) Acolo vom construi o casa in care vom locui toti 3 ,eu ... (vezi toată discuția)
Apartament A9theR A9theR Buna ziua va rog daca se poate face ceva legal in situatia: Sot-sotie(el moare) au avut 3 copii: A-barbat decedat cu 2 copii(nepoti) B-barbat decedat cu 2 ... (vezi toată discuția)