Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu

Buna ziua. Mi s-a desfiintat postul, iar in informarea care mi s-a dat scrie ca voi primi "6 salarii de baza lunare brute compensatorii", iar astazi au virat in cont primul salariu din cele 6 dar a fost net nu brut. In informare nu se specifica ca vor fi nete. De ce mi-au virat netul? Am castig de cauza daca ii dau in instanta? Multumesc
Citez:
....in informarea care mi s-a dat scrie ca voi primi "6 salarii de baza lunare brute compensatorii"

Prin urmare, veti primi netul intrucat salariile compensatorii sunt supuse impozitarii si contributiilor sociale.