Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... GDPR instituții publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

GDPR instituții publice

Buna ziua!
Având în vedere Regulamentul nr 679/2016 în vigoare din 25.05.2018, va rog sa imi transmiteți dacă organele fiscale au dreptul să afișeze pe site-urile proprii lista datornicilor de ex. persoane fizice: nume prenume domiciliu si nr act/ data administrativ fiscal emis. Va multumesc pentru sprijinul acordat!
Legea privind Codul de procedura fiscala 207/2015 prevede ca, organele fiscale au obligaţia de a publica pe pagina de internet proprie, lista debitorilor persoane fizice şi juridice care înregistreaza obligaţii fiscale restante, precum şi cuantumul acestor obligaţii.

Ar trebui emis un act normativ , OUG sau Lege, care sa modifice Legea 207 şi sa abroge art. 162 ce reglementeaza obligatia de mai sus.