avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rugaminte
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rugaminte

Sotul meu a primit decizia de pensie si am o nelamurire .Are o reducere a varstei de pensie de 4 ani si 6 luni aferenta perioadei grupei a doua de munca. Intrebarea mea este urmatoarea : De ce nu iese la pensie de drept la 60 de ani si 6 luni ci la 61 de ani conform decizie de pensionare. Multumesc
Ultima modificare: Marți, 16 Octombrie 2018
luvigia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:45, 16 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Postati:
- data de nastere a sotului
- stagiul complet de cotizare
- stagiul de cotizare in grupa a doua
stagiul total cotizare 38 ani 4 luni 24 zile
- conditi normale 14 ani, 10luni,24 zile
- in gr.II (LEGEA nr 3/1977) -18 ani 8 luni 23 zile cu un stagiu aferent grupei 4 ani si 6 luni , armata 1 an 3 luni.
21.07.1958

MULTUMESC si va doresc multa sanatate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reducerea varstei pentru 18 ani in grupa II este de 4 ani.
O gasiti in legea 263/2010 tabelul nr.1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formula de calcul a pensiei de limita de varsta mihaipeste55 mihaipeste55 P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va ... (vezi toată discuția)
Varsta standard de pensionare si calculul punctului de pensie ALEXANDRA TAN ALEXANDRA TAN Sex :M Data nasterii:23.11.1953 Reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani conditii speciale de munca si legilor speciale astfel a fost pensionat la ... (vezi toată discuția)
Acordare pensie anticipata corneliunistor corneliunistor A fost corecta acordarea anilor de grupa si reducerea varstei de pensionare ??? ( varsta pensionarii 60 ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani, ... (vezi toată discuția)