Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rugaminte
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rugaminte

Sotul meu a primit decizia de pensie si am o nelamurire .Are o reducere a varstei de pensie de 4 ani si 6 luni aferenta perioadei grupei a doua de munca. Intrebarea mea este urmatoarea : De ce nu iese la pensie de drept la 60 de ani si 6 luni ci la 61 de ani conform decizie de pensionare. Multumesc
luvigia, utilizator
Postati:
- data de nastere a sotului
- stagiul complet de cotizare
- stagiul de cotizare in grupa a doua
stagiul total cotizare 38 ani 4 luni 24 zile
- conditi normale 14 ani, 10luni,24 zile
- in gr.II (LEGEA nr 3/1977) -18 ani 8 luni 23 zile cu un stagiu aferent grupei 4 ani si 6 luni , armata 1 an 3 luni.

MULTUMESC si va doresc multa sanatate.
Reducerea varstei pentru 18 ani in grupa II este de 4 ani.
O gasiti in legea 263/2010 tabelul nr.1