Forum Discuţii juridice Executare silită intarzierea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

intarzierea executarii silite

buna seara, am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra
nu am platit ratele la leasing si a-si vrea sa stiu daca pot sa mai trag putin de timp , timp in care o alta firma imi este datoare si sper sa-mi dea bani .
In cazul in care nu ati achitat integral ratele de leasing timp de doua luni consecutive calculate de la scadenta prevazuta in contractul de leasing finantatorul are dreptul de a rezilia contractul de leasing. (art.15, OG 51/1997 privind operatiunile de leasing si societatile de leasing)
Contactati urgent societatea dvs de leasing si solicitati o reesalonare a platii ratelor. Adresati-va in scris aratand motivele care va impiedica temporar sa platiti ratele precum si dorinta dvs de a continua platile la contractul de leasing.
Probabil ca vi se va solicita sa achitati mai intai anumite penalizari si abia apoi vi se vor incasa ratele restante. (solicitati factura si pentru penalizari!)