Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune bun imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune bun imobil

Buna ziua,
In urma decesului unei persoane necasatorite si cu doi copii legitimi, a ramas o locuinta (sau cel putin despre atat au cunostinta copiii). Cum se poate verifica daca locuinta a fost instrainata inaintea decesului sau daca face subiectul vreunui contract de vanzare-cumparare, cu anumite clauze (uzufruct)?
In acelasi timp, exista posibilitatea ca masa succesorala sa fie compusa din mai multe bunuri, atat mobil cat si imobile. Cum se poate afla ce bunuri detinea defunctul?
Mostenitorii legali (cei doi copii) nu au tinut legatura cu defunctul in ultimii 10 ani si doresc sa stie pasii de urmat pentru efectuarea succesiunii.
Multumiri anticipate!
Marcel Ionescu, utilizator
Informații despre posibilele sarcini sau contracte de vânzare cumpărare/intretinere/donație le aflati solicitând un extras de Carte Funciară pentru informare, de la Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitatea unde se află bunurile.
Existența altor bunuri o aflati de la Primărie. Însă dacă defunctul a achiziționat imobile prin alte localități/județe, ar trebui să căutați prin toată țara.
Acum, nu stiu ce așteptări au moștenitorii, dar e destul de puțin probabil să moștenească vreo avere colosală.
Multumesc pentru informatii!
Cu siguranta nu este cazul de o "avere colosala" insa este dreptul lor si doresc sa aiba cat mai multe puncte de plecare.