Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... bransare canalizare menajera
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

bransare canalizare menajera

Buna ziua! Suntem intr - o situatie dificila și anume:
Am construit o casa de locuit intr-o zona nou formata. Autorizația de construire a fost eliberat pentru canalizare menajera cu bazin vidanjabil nefiind acolo pe vremea respectivă rețea de canalizare menajera. Mentionez ca strada este o strada de proprietate privata. Intre timp un vecin si - a construit rețea de canalizare menajera din forțe proprii deci retea este proprietatea lui privata. Nu este proprietatea municipiului. Acum o saptamana am pus bazinul vidanjabil tricameral cu CE / bazin acreditat, la care el ne/a denuntat la politie și solicita bransarea la reteaua sa proprie, bine înțeles contra cost ( cca 5000-6000 lei). Bani solicitati nu vrea sa justifice cu facturi si nici nu ne-a comunicat cum a iesit suma respectiva. Suntem la mana lui , daca nu platim nu putem sa ne bransam și nici nu avem voie sa folosim bazinul vidanjabil. Suntem disperați, habar nu avem dacă intr-adevar suntem nevoiti sa ne branșăm la rețeaua lui proprie sau avem posibilitatea sa folosim bazinul vidanjabil. Va rog frumos daca cineva poate sa ne ajute macar cu sfaturi. Multumim
Daca detineti autorizatie de ctie. cu bazin vidanjabil nu puteti fi obligat sa va bransati la o canalizare privata. Cine si conform carui art. de lege va interzice utilizarea bazinului vidanjabil ?
Daca se va pune problema bransarii obligatorii la canalizarea privata (aviz/ discpozitie de la Agentia de mediu + plus primarie) existand un motiv serios pentru interzicere utilizare bazin vidanjabil, cota parte din investitia cu canalizarea din zona se stabileste pe baza de proiecte si documente (devize de lucrari, facturi, chitante, ordine de plata, etc.).
mai intai ca politia nu are nici o competenta. aici e vorba de APM, Apele Romane si poate garda de mediu. daca bazinul dvs este construit, echipat si exploatat conform normelor, nu are a va deranja. exista posibilitatea sa va impiedice vidanjarea? si inca ceva: nu exista bazine acreditate, indiferent cate povesti va spun producatorii. APM sau Apele Romane nu acrediteaza.
adriandimitriu, utilizator
Multumim mult!