Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatia de a declara o persoana care locuieste in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatia de a declara o persoana care locuieste in apartament

as vrea sa stiu daca aceasta obligatie revine proprietarului apartamentului respectiv, deoarece in cuprinsul legii 230/2007 nu am gasit la capitolul III, referitor la obligatii si drepturi ale proprietarilor, aceasta specificare; nici in HG 1588/2007 nu am gasit acest lucru, respectiv obligatia proprietarului de a comunica asociatiei persoanele noi ce locuiesc in apartament; exista oare un alt act normativ in vigoare care prevede acest lucru? ori actualizarea numarului de persoane care locuieste intr-un apartament se face de cel care actualizeaza si cartea de imobil?
cu mutumiri antcipate,
florin
va multumesc.

miidezile, utilizator