avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O nouă lege pt trecerea copiilor sub 3 ani la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O nouă lege pt trecerea copiilor sub 3 ani la intretinere?

Buna seara! As dori si eu un raspuns in legatura cu trecerea copiilor sub 3 ani la cheltuielile de intretinere . Exista o lege prin care se stipulează asa ceva? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: IuliaElena84 , utilizator 10:50, 20 Octombrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr 67/2017 prevedea modificarea si completarea disp art 47 din L nr 230/2007 ,respectiv facilitatea scutirii de la plata cote comune intretinere pentru copii pana la 3 ani cu acordul asociatiei de proprietari
Dar,legiuitorul a inteles prin L nr 196/2018 sa abroge disp L nr 230/2007 cu completari si disp HG nr 1588/2007 astfel ca facilitatea scutirii de la obligatia platii parti comune copil pana la 3 ani nu mai exista
Multumesc frumos pt raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nou-nascut la întreținere carmencalineata carmencalineata Buna seara! Va rog sa.mi spuneti dacă e obligatoriu sa.mi treaca bebelusul la întreținere, daca asa scrie in lege sau ce pot face sa nu.l treaca timp de cei ... (vezi toată discuția)
Asociații de proprietari meganvio meganvio Copiii pot fi scutiți de la plata întreținerii conform ultimei legi intrata in vigoare in sept 2018? (vezi toată discuția)
Sef de scara camiflorentina camiflorentina As dori sa stiu daca conform noi legi 196/2018 exista functia de sef de scara, daca este legala aceasta functie, si inca o intrebare copiii in virsta de pina ... (vezi toată discuția)