Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SEF DE SCARA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SEF DE SCARA

As dori sa stiu daca conform noi legi 196/2018 exista functia de sef de scara, daca este legala aceasta functie, si inca o intrebare copiii in virsta de pina la 3 ani trebuie trecuti la plata cheltuielilor de intretinere a imobilului. Este obligatoriu acest lucru sau depinde de asociatie ?
Multumesc , Doresc un raspuns cit mai explicit , inca odata multumesc. Am citit legea si n am gasit existenta unui sef de scara , presedintele asociatiei m a trimis la primarie sa ma conving ca acest lucru este ft legal.
camiflorentina, utilizator
1-Legal nu exista prevazuta aceasta calitate sau responsabilitate
2-Facilitatea scutirii de la plata intretinere pentru copii pana la 3 ani,prevazuta de disp L nr 67/2017 a fost abrogata o data cu disp L nr 230/2007
~ Conținut șters la cerere ~
@Stoi.Ia
Noua dispozitie intrata in vigoare prevede obligatia inregistrarii pentru calcularea cotelor de intretinere
art 30Articolul 30
(1) Proprietarii din condominii au obligaţia să notifice preşedintelui orice schimbare intervenită în structura şi numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau naşteri, persoanele luate în spaţiu, precum şi locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinţei.