Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interzicerea vorbitului la telefon de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interzicerea vorbitului la telefon de catre angajator

Lucrez la o companie de transport in comun local. Începând cu luna viitoare ni s-a interzis folisirea telefonului ( nici macar hands free) in timpul condusului, in statii sai la capete de linii. E legal, corect , poate fi compatuta aceasta decizie interna?
Multumesc.
De ce apreciati ca ar fi nelegala?
Doar intreb. Daca ma pricepeam nu va mai intrebam.
Dupa parerea mea au dreptul de a stabili asa in orele de program.
Va distrage atentia vorbitul la telefon.
Daca sunteti insa in pauza de condus masura ar putea fi excesiva daca nu aveti altceva de facut in interes de serviciu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Angajatorul poate interzice folosirea telefonului personal în timpul programului de lucru?
www.avocatnet.ro/articol_451...