Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Costurile reparației acoperișului blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Costurile reparației acoperișului blocului

Buna ziua..
Am o nedumerire in privinta asociatiei de locatari ..am un apartament la tara..
Am avut probleme cu acoperisul din cauza deteriorarii am infiltratii probleme etc..
Am decis sa fac acoperisul din banii mei cu firma.. pentru ca mi sau dat indirecte de la vecini gen ..dama in judecata sau nu e treaba mea etc..
Ne stiind cu cine sa.ma cert am facut eu tot..
Am avut probleme cu un vecin ca trebuie sa fac cum vrea el sa pun geam la acoperis(am pus acces)...
Accesus in pod era inainte pe la intrare la apartament la vecina de sus dar ea si a inchis intrarea si eu am fost nevoit sa fac alta intrare sa am acces la pod.. acum vecinul de sub mine imi reclama sa i dau cheie de usa mea platita...iam spus k ii dau cheie cand are nevoie . Dar el face scandal ca e podul tuturor.. si ca trebuie sa aiba cheiea lui.. iam spus ca in cazul asta sa plateasca reparatia acoperisului. refuza evident..
Ce pot sa fac legal in cazul asta mai ales ca eu.nu sant in tara..
Sub mine este acest vecin care are aceeasi suprafata de apartament ca al meu..
Trebuia sa puna bani si vecinii din partea dreapta a scarii sau doar cel de sub mine...
Ce ma sfatuiti legal.. multumesc
1-Dispozitiile in vigoare prevad obligativitatea transformarii asociatiilor de locatari in asociatii de proprietari
2-Din precizarile dv rezulta ca obiectul discordiei il reprezinta in principal podul si secundar participarea la costurile de reparatie acopris condominiu
Acoperisul reprezinta parte comuna condominiu iar la intretinerea si reparatia acestuia conform disp L nr 196/2018 sunt obligati sa contribuie toti proprietarii din imobil
3=Podul este la randul lui parte comuna ,dar dispozitia in vigoare prevede fara exceptie ca proprietraul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari
Proprietarul poate utiliza exclusiv partea comuna cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de locatiune sau de folisinta
ISU nu permite depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna din condominiu
Multumesc pentru raspuns..
Daca vecinii sant obligati sa plateasca. Banuiesc ca trebuie citati in istanta..
Sant obligati sa plateasca sau au varianta in care sa nu plateasca...???
Am inteles de la firma de constructii care a executat lucrarea ca.nu am nevoie de autorizatie . Ptr ca nu se modifica structura.. am schimbat materialele.. era tigla si acum am pus tabla . Pntr ca vecina de sus a facut parte ei inainte mea si eu am fost nevoit sa continui cu aceleasi materiale ptr ca a pus un rand de tabla pe parteA meA... in rand cu scara mea toate blocurile sant lipite un tottal de 5 scari si din toate apartamentele au mai ramas 2 cu acoperisurile vechi.. a trebuit sa fac la fel ca ceilalti..

ynocentta a scris:

1-Dispozitiile in vigoare prevad obligativitatea transformarii asociatiilor de locatari in asociatii de proprietari
2-Din precizarile dv rezulta ca obiectul discordiei il reprezinta in principal podul si secundar participarea la costurile de reparatie acopris condominiu
Acoperisul reprezinta parte comuna condominiu iar la intretinerea si reparatia acestuia conform disp L nr 196/2018 sunt obligati sa contribuie toti proprietarii din imobil
3=Podul este la randul lui parte comuna ,dar dispozitia in vigoare prevede fara exceptie ca proprietraul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari
Proprietarul poate utiliza exclusiv partea comuna cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de locatiune sau de folisinta
ISU nu permite depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna din condominiu

Daca la nivelul imobilului de locuit in comun afirmati ca exista asociatie de locatari,presedintele acesteia are obligatia sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Pentru executare de reparatii parte comuna ,presedintele de asociatie detine obligatia legala sa desfasoare acte si actiuni pentru asigurarea bunei functionari a partii comune
Repartizarea costurilor aferente reparatii parti comune revine tuturor proprietarilor functie de cota indiviza iar costurile se calculeaza si se comunica in lista lunara de intretinere
Nu este necesara implicarea instantei de judecata

ynocentta a scris:

Daca la nivelul imobilului de locuit in comun afirmati ca exista asociatie de locatari,presedintele acesteia are obligatia sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Pentru executare de reparatii parte comuna ,presedintele de asociatie detine obligatia legala sa desfasoare acte si actiuni pentru asigurarea bunei functionari a partii comune
Repartizarea costurilor aferente reparatii parti comune revine tuturor proprietarilor functie de cota indiviza iar costurile se calculeaza si se comunica in lista lunara de intretinere
Nu este necesara implicarea instantei de judecata

Nu este asociatie
Este doar o vecina care se ocupa de citit apa si atat...
Problema este ca din cate inteleg doar vecinul de sub mine trebuie sa imi plateasca deoarece are aceeasi suparafata ca apart meu...
El spune sa il dau in judecata ca e problema mea daca am vrut sa nu imi ploua in casa...
De asta spun ca pe cale amiabila nu se poate la noi. Nici lumina pe scara nu e ptr cu nu vor sa plateasca....

Initial ati afirmat
Am o nedumerire in privinta asociatiei de locatari

Daca nu exista infiintata asociatie de proprietari la nivelul condominiului,problemele legate de partea comuna se solutioneaza fie amiabil fie in instanta civila