Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli reparatie acoperis de tigla
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli reparatie acoperis de tigla

Buna ziua,am niste nelamuriri legate de reparatia unui acoperis de tigla si de felul cum trebuie sa fie impartita pe apartamente contributia pentru acoperis, doi vecini de la etajul 4 vor sa vanda apartamentele si sau gandit sa repare acoperisul de tigla pe "motiv" ca le ploua in casa, eu cred ca adevaratul motiv este sa scoata un pret mai bun la vanzare, au vorbit cu doamna de la asociatie si cu presedintele de scara,doamna de la asociatie a chemat o cunostiinta de-a ei care se ocupa cu reparatii de acoperise,chiar s-a laudat odata la mama mea ca le-a dat mai multe lucrari in zona meseriasilor respectivi.Vreo 8-9 vecini nu sunt de acord cu acesta reparatie pe motiv ca ei nu stau la etajul 4 si nu le ploua in casa,lucrarea este prea scumpa sau nu au fost cerute oferte de la mai multe firme.

Mama sta la etajul 4 si i se infiltreaza apa pe balcon deasupra la centrala termica dar nu este de acord cu pretul cerut de meseriasi si nu crede ca a fost repartizata sau calculata corect suma de plata pentru fiecare apartament. Sau apucat sa faca mai intai cele doua tronsoane(tronsonul 1 si 2 am atasat doua poze) unde stau cei doi vecini care vor sa vanda apartamentele si care au afirmat ca le ploua in casa, la noi se poate remedia acea inflitratie de apa doar cu inlocuirea tablei de deasupra balconului pe unde se scurge apa.

Din cate am inteles meseriasii vor sa efectueze aceasta lucrare fara sa plateasca impozitul sau taxele la stat, se tine un vecin mereu dupa ei si le numara toate materialele si de cate ori se duce la doamna de la asociatie si cere facturi sau chitante apar discutii.

Meseriasii au cerut urmatoarele sume de bani (bloc cu 4 etaje si 20 de apartamente):
-pentru tronsonul 1 apartamente cu 4 camere 28 milioane pentru fiecare apartament
-pentru tronsonul 2 apartamente cu 3 camere 24 milioane pentru fiecare apartament
-pentru tronsonul 3 apartamente cu 2 camere 14 milioane pentru fiecare apartament
-pentru tronsonul 4 apartamente cu 3 camere 34 de milioane pentru fiecare apartament

acesta este blocul nostru:
[ link extern ]
tronsoane ( liniile nu sunt trasate exact unde trebuie):
[ link extern ]

Mama sta pe tronsonul 4 la etajul 4 si nu este de acord sa se extinda lucrarile cu aceasta firma deoarece i se pare ca lucreaz scump cu preturi umflate si nu stie de ce tronsonul 4 cu apartamente de 3 camere trebuie sa plateasca 34 de milioane,chiar avem impresia ca ne ia de prosti.

Am cautat pe internet si am aflat ca aceste cheltuiele de obicei se impart in functie de suprafata utila si cota indivizata,suprafata apartamentului nostru este de 67.49 m.p. si cota indivizata de 3%

Cand i-am intrebat pe meseriasi de ce noi trebuie sa platim 34 de milioane au spus ca la noi sunt 3 scurgeri 3 ape, vi se pare normal? aceste cheltuieli nu se impart in functie de suprafata apartamentelor sau se impart dupa ochiul meseriasului sau dupa cine face galagie mai mare pe scara, doamna de la asociatia care ia chemat sta pe tronsonul 2 cu 2 camere si plateste 14 milioane , noua ne cere 34 de milioane.

Ce trebuie facut? daca ne cheama instanta putem sa reclamam ca impartirea cheltuielilor nu este corecta? daca platim un avocat avem sanse sa ne recuperam banii platiti pentru onorariul avocatuli daca avem dreptate?

Suntem de acord sa contribuim si noi la cheltuieli dar nu la preturile acestea, unu plateste 20 de milioane si altul trebuie sa plateasca dublu

geo28, utilizator
Buna dimineata. Din ce inteleg, din relatarea dvs. domni din asociatie vor sa faca ceva banuti ( destul de multi spun eu) pe spinarea dvs... Nu cunosc legislatia asociatilor locatare, eu stau la casa..., dar, din discutiile anterioare de aici, am inteles ca acea asociatie trebuia sa urmeze anumiti pasii ( discutie si aprobare in comitetul executiv, acordul proprietarilor pentru lucrare, sa "sondeze" piata si sa vina cu oferte si devize de lucrari...) Daca nu au astea si vor sa faca de capul lor... I as lasa sa se apuce si as chema politia in momentul cand muncitori sunt sus pe acoperis,la treaba ( banuiesc ca nu lucreaza cu firma sau au contracte de munca pentru meseriasi, nu va da vreo factura - cel putin nu cu sumele reale...) Si chiar i-as invita sa ma dea in judecata ca refuz sa platesc daca nu-mi arata cu acte cum se face aceea reparatie si cum sunt calculate acele sume...
Ionut.ion, utilizator
Acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Responsabil pentru intretinerea si reparatia partii comune de imobil este asociatia de proprietari care are obligatia sa incheie contracte d eprestari servicii cu operatori economici autorizati care sa execute interventiile la partea comuna,si in finalsa poata elibera garantie pentru lucrarea executata
Dv nu aveti ce sa discutati cu meseriasii ci strict cu preesedintele de asociatie care ar trebui sa va precizeze anterior demararii lucrarilor conditiile,pretul individual termen executie
Avem doi vecini pe scara care se pricep la contabilitate si au spus ca preturile sunt foarte umflate,doamna de la asociatia care a chemat meseriasii a spus ca ea nu mai contribuie cu bani dupa ce a auzit ca preturile sunt umflate si nu le mai da o mare parte din bani, au convins pana acum sa puna bani cam jumatate din nr. locatarilor de pe cele trei tronsoane unde s-a cerut 14 mil ,24 mil si 28 mil , suntem dispusi sa platim o suma de 18-20 milioane sau o suma de bani justificata cu factura,bon sau chitanta, un avans si o suma in rate ,acum au marit pretul pentru tronsonul 4 la 36 de milioane, au facut calculul in functie de cate parti sunt in dreptul la fiecare tronson: tronsonul 1 cu 2 parti, tronsonul 2 (colt doi pereti) tronsonul 3 cu o parte si tronsonul nostru 4 cu 3 parti ,mi se pare anormal ,am urcat sus in pod si am vazut ca au spart tigla veche si au imprastiat-o pe jos, tigla veche trebuie scoasa afara pentru ca se acumuleaza greutate si presiune pe placa de beton din pod,tiglele noi au fost asezate asa:o tigla fixata cu cui si adeziv, urmatoarea tigla fixata doar cu adeziv,urmatoarea cu cui si adeziv si tot asa, nu au pus cuie la toate tiglele!,cand au carat materialele in pod au tinut usa de la scara deschisa cateva ore si s-a defectat interfonul la apartamentul 20 , la apartamentul nostru cu numarul 20 daca suna cineva nu pot sa-i deschid, se aude soneria , se aprind ledurile si cand apas pe ele nu se intampla nimic, le-am spus la meseriasi ca nu mai merge interfonul de cand au carat materialele si mi-au spus ca ei nu sunt electricieni,am fost la sefa de scara si i-am spus sa il repare si sa imparta cheltuielile pe scara si mi-a spus ca ea nu il repara pentru ca l-au stricat muncitorii,suntem la zi cu intretinerea si am participat mereu la cheltuielile de pe scara ,bineinteles ca de fiecare data nu am primit chitante pentru ce s-a reparat sau inlocuit pe scara/subsol/interfon etc. Lucrarea la acoperis mi se pare o mare anomalie,ieri a sunat-o pe mama mea seful de echipa si i-a propus sa vorbeasca ea cu toti vecinii de pe tronsonul nostru si sa punem toti bani 40 milioane pentru un singur perete/fatada/parte unde este balconul urmand sa ramana celelalte doua parti nefacute unde ne trebuie alti bani. Noi ne-am gandit sa-i lasam sa termine 3 tronsoane si pentru tronsonul 4 sa cautam o firma care justifica cum trebuie cheltuielile, sunt singur ca,cei de pe tronsoanele 1,2,3 or sa certe intre ei pentru ca nu pun toti banii acolo si vroiam sa stiu daca ne putem apara in instanta invocand aceste anomali
geo28, utilizator
Din ce inteleg eu doamna de la asociatie incearca sa "iasa basma curata" Eu nu as da nici un ban meseriasilor si nici nu as vorbi cu vecini, nu treaba mea ci a presedintelui sau "doamnei de la asociatie". Si nu as da nici un ban nici pentru aceasta lucrare care e facuta... ci as apela la un avocat, as cere la asociatie, presedinte, toate actele legate de aceasta lucrare si, cu ajutorul avocatului, as face ceva plangeri pe numele presedintelui si acelei doamne... App., firma are contract, cu deviz de lucrarii ce trebuiesc executate ( pret manopera, pret materiale, etc.) semnat cu asociatia? Angajatii firmei au contract de munca, au echipament de protectie....ca ma gandeam si la o sesizare a ITM-ului...,