Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu avem asociatie de proprietari,acoperisul e distrus ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu avem asociatie de proprietari,acoperisul e distrus si vecinii refuza sa contribuie

Buna ziua,
Locuiesc intrun bloc la ultimul etaj,si din pacate au aparut problemele legate de acoperis.Mai exact nu mai avem burlane,jgheaburi,tigla este distrusa,iar barnele de lemn putrede
De doi ani de zile ma chinui sa conving vecinii de pe coloana mea sa refacem ceea ce trebuie,iar ca raspuns mi sa spus ca nu ma ajuta ca nu este treaba lor,si nu e de datoria lor.Cel mai distrus este in zona terasei iar raspunsul primit a fost "hai sa zicem ca facem restul acoperisului dar ce este deasupra teraselor tu le platesti pe langa ce contribui la restul acoperisului"
Degeaba am listat legea locuintei unde este stipulat faptul ca terasa este anexa a spatiului locativ,iar acoperisul de deasupra teraselor este bun comun nu proprietate personala.
Am ajuns sa imi ploua in casa,sa am igrasie si din pacate nu imi permit sa suport acesasta cheltuiala pentru ca este mult prea mare,ca apoi sa ii dau in judecata
Unde ma pot adresa sau ce pot face pentru a rezolva aceasta problema.Este si neplacut sa iti ploua in casa si sa ai igrasie,dar cel mai mult mie teama ca imi pot imbolnavi fetita de 3 ani de astm alergic din cauza igrasiei
La primarie la serviciul de urbanism sa ma adresez?
Va multumesc anticipat!
Terasa,acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie revine exclusiv asociatiei de proprietari
Desfasurati demersuri pentru responsabilizarea proprietarilor,alcatuiti un grup de initiativa pentru infiintarea asociatiei de proprietari
Daca nu aveti Asociatie de proprietari nu prea aveti ce sa faceti si cum sa ii fortati pe restul decat prin judecata. Concluzia: ori reparati dvs, ori ii dat pe toti in judecata.
Cati proprietari sunt in condominiu ?. Daca nu se constituie asociatie trebuie sa se ocupe cineva de adunatul banilor de reparatie pe baza de lista. Unii or sa achite pentru ca vor intelege situatia . Pentru cei care nu achita aveti doua posibilitati: una ar fi sa suportati partea acestora daca de exemplu acestia chiar nu au posibilitatea , a doua este actionarea in judecata dupa ce reparati lucrul sa cereti instantei sa oblige proprietarii la plata.
pai de , dumneavoastra v-ati cumparat apartament la ultimul etaj si ati dat mult mai putin pe acel apartament decat a dat altul la etj 1 sau 2 Ati vrut sa nu dati bani multi, acum gospodaritiva. Nu e corecta legea din acest punct de vedere. Puneti si faceti socoteala si inpartiti bani pe apartamente egal si atunci ati avea dreptate
La mine in localitate un cetactean are un ap la ultimul etaj , si are si afis de vanzare de vreo 6 ani NU LA LUAT NICI ....... Daca a vazut ca nu poate sal vanda ca nul ia nimeni, a hotarat sa faca acoperis inaltat ca un pod pe bani celorlalti/. Culmea e ca in continuare vrea sal vanda. VA INTREB PE TOTI ACUM
Ce parere aveti ? acum o sa reuseasca sal vanda? O sa ia mult mai multi bani pe acesta?
Eu asa cred Si atunci cine sunt PROSTII?
Construieste dumneata ce vrei pe acoperis , ca de... ploua si vreau cu tabla de SUA si da in judecata sati dea banii
generalul, utilizator
@generalul,
Mesajul dumneavoastra nu este cu nimic de ajutor si nu aduceti nici o clarificare legala, nici o solutie practica... Ba, dimpotriva, faceti afirmatii in afara legislatiei asociatiilor de proprieatri.
Nu are nici legatura pretul de cumparare al unui apartament cu obligatia fiecarui proprietar de a contribui la cheltuielile de intretinere a proprietatii comune. Poate ca unii au devenit proprietari prin donatie fara sa dea un leu pe apartament indiferent de etaj, instalatii, vecini...
Legea este corecta pentru ca cel de la parter sau etajul 2 au aceeasi nevoie de terasa, de acoperis ca si cel de la ultimul etaj.
Le-ar ploua in gat daca nu ar avea cap. :ok:
Tot asa cum cel de la ultimul etaj suporta izolatia intre parter si subsol, suporta costul reparatiei istalatiei de scurgere chiar daca-l afecteaza numai pe cel de la parter unde-i refuleaza in casa canalizarea.
Cat priveste actiunile vecinului dumneavoastra care a reparat terasa pe banii lui, probabil ca nu cunoaste prevederile legii 230/2007. Putea sa oblige asociatia sa rezolve problema si sa-si vanda apartamentul la un pret bun. Toti cei care sunteti proprietari pe acea scara sunteti obligati prin lege sa contribuiti la reparatia terasei proportional cu suprafata utila a fiecarui apartament.