Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributii

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot plăti singura contribuțiile la stat,chiar dacă sunt angajată.
Potrivit legislatiei actuale, obligatia platii contributiilor este in sarcina angajatorului ,nu a salariatului.

Conform art.6 alin.2 din Legea 263/2010, orice persoană se poate asigura în sistemul public de pensii în baza unui contract de asigurare socială, în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă și, după caz, în vederea completării venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie.