avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In cazul pensionării anticipate partial se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In cazul pensionării anticipate partial se considera ...

Buna ziua,
In cazul pensionării anticipate partial se considera stagiu de vechime asimilat:
1.indemnizatia de șomaj de 12 LUNI în perioada 2018_2019?
2.perioada 2019-2021 ,2 ani și 7 luni când am avut contract cu casa de pensii?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:22, 10 Februarie 2023
Buna ziua,

Imi poate raspunde punctual cineva la intrebarile puse ,sau nu?...

GeoD999 a scris:

Buna ziua,
In cazul pensionării anticipate partial se considera stagiu de vechime asimilat:
1.indemnizatia de șomaj de 12 LUNI în perioada 2018_2019?
2.perioada 2019-2021 ,2 ani și 7 luni când am avut contract cu casa de pensii?
Multumesc anticipat

1.Este stagiu de cotizare si intra in calculul tuturor formelor de pensionare.
2.Intra doar in calculul pensiei de limita de varsta
Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti care este temeiul legal ptr care cfr cu casa de pensii nu poate fi asimilat ca stagiu de cotizație ptr pensionarea anticipată partial??...
Multumesc


Carp Mircea a scris:

1.Este stagiu de cotizare si intra in calculul tuturor formelor de pensionare.
2.Intra doar in calculul pensiei de limita de varsta

Legea 263/2010
Art.6 in forma prevazuta de O.U.G.103/2017
(2) Orice persoană se poate asigura în sistemul public de pensii în baza unui contract de asigurare socială, în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă și, după caz, în vederea completării venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipată Nea_Radu Nea_Radu Bună ziua, Am 60 de ani și 6 luni, și am o vechime în muncă de 32 ani și 7 luni - în afara stagiului militar efectuat și a facultății - cât și o ... (vezi toată discuția)
Când pot beneficia pãrinþii mei de pensie? miriamm miriamm Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. As dori sa stiu, pentru parintii mei, cand se pot pensiona anticipat precum si la limita de varsta. Notez ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala catalinatravel2 catalinatravel2 Buna ziua, Am contract de munca din oct.1975 pana in oct.2008.Dupa aceasta data am facut contract la Casa de Pensii unde am platit o cotizatie de 90ron/lunar ... (vezi toată discuția)