Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In cazul pensionării anticipate partial se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In cazul pensionării anticipate partial se considera ...

Buna ziua,
In cazul pensionării anticipate partial se considera stagiu de vechime asimilat:
1.indemnizatia de șomaj de 12 LUNI în perioada 2018_2019?
2.perioada 2019-2021 ,2 ani și 7 luni când am avut contract cu casa de pensii?
Multumesc anticipat
Buna ziua,

Imi poate raspunde punctual cineva la intrebarile puse ,sau nu?...

GeoD999 a scris:

Buna ziua,
In cazul pensionării anticipate partial se considera stagiu de vechime asimilat:
1.indemnizatia de șomaj de 12 LUNI în perioada 2018_2019?
2.perioada 2019-2021 ,2 ani și 7 luni când am avut contract cu casa de pensii?
Multumesc anticipat

1.Este stagiu de cotizare si intra in calculul tuturor formelor de pensionare.
2.Intra doar in calculul pensiei de limita de varsta
Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti care este temeiul legal ptr care cfr cu casa de pensii nu poate fi asimilat ca stagiu de cotizație ptr pensionarea anticipată partial??...
Multumesc

Carp Mircea a scris:

1.Este stagiu de cotizare si intra in calculul tuturor formelor de pensionare.
2.Intra doar in calculul pensiei de limita de varsta

Legea 263/2010
Art.6 in forma prevazuta de O.U.G.103/2017
(2) Orice persoană se poate asigura în sistemul public de pensii în baza unui contract de asigurare socială, în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă și, după caz, în vederea completării venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie.