Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prelungire contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prelungire contract de inchiriere

Buna ziua,
Parintii mei au facut un contract de inchiriere acum circa 3 ani de zile pe 1 an de zile. Dupa aceea, au pastrat aceeasi chiriasi si au facut prelungire cu ei pe inca 2 ani. Acum vor iarasi sa prelungeasca. Se poate face o noua prelungire sau trebuie un nou contract de inchiriere? (Contractul aditional de prelungire nu a expirat, este valabil pana la sf Noiembrie 2018)
Va multumesc
Se poate face o noua prelungire.
Deși operează tacita relocațiune, prelungindu-se de drept, este în regulă să încheie un nou adițional, pentru a avea durată determinată.