avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Casa de marcat

Buna ziua
Ma lamuriti va rog daca am nevoie de casa de marcat, codul caen este 4791, vand produse online, trimit produsul prin posta sau curier , banii vin prin virament in banca? Trimit factura si chitanta in colet fie este persoana fizica fie juridica. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:53, 22 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, daca nu le vindeti d-voastra direct, adica sa le predati d-voastra la client, nu:

OUG 28/1999
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;


Nu emiteti chitanta decat daca va preda curierul banii cash, ceea ce ma indoiesc ca se intampla.
Ultima modificare: Luni, 22 Octombrie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc pentru raspuns.
Da emit chitanta, daca am convenit cu clientul ca trimite cash ramburs, atunci imi aduce curierul numerar, dar este rar.
In acest caz curierul ar trebui sa emita chitanta de incasare si d-voastra pt banii predati d-voastra de curier.
Ultima modificare: Luni, 22 Octombrie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greseala mare: chitante catre persoane fizice - cum pot repara situatia hordymulberry hordymulberry Buna ziua. Am cam incurcat borcanele. Am trimis prin curier catre 5 persoane fizice distincte pe langa factura si chitanta. In paralel trimisesem si la ... (vezi toată discuția)
Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal? klm0909 klm0909 Buna ziua, 1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pfa adda1592 adda1592 Buna ziua, am un PFA cod caen 4791. Am urmatoarele intrebari : 1 - e necesara emiterea facturi pentru orice comanda? ce documente inregistrez in ... (vezi toată discuția)