Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Casa de marcat

Buna ziua
Ma lamuriti va rog daca am nevoie de casa de marcat, codul caen este 4791, vand produse online, trimit produsul prin posta sau curier , banii vin prin virament in banca? Trimit factura si chitanta in colet fie este persoana fizica fie juridica. Va multumesc!
Nu, daca nu le vindeti d-voastra direct, adica sa le predati d-voastra la client, nu:

OUG 28/1999
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Nu emiteti chitanta decat daca va preda curierul banii cash, ceea ce ma indoiesc ca se intampla.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc pentru raspuns.
Da emit chitanta, daca am convenit cu clientul ca trimite cash ramburs, atunci imi aduce curierul numerar, dar este rar.
In acest caz curierul ar trebui sa emita chitanta de incasare si d-voastra pt banii predati d-voastra de curier.
Ioan Petru Butariu, Contabil