Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pentru un site similar cu olx.ro, unde utilizatorii ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pentru un site similar cu olx.ro, unde utilizatorii pot plăti opțional pentru promovarea anunțului, trebuie casă de marcat și emis bon fiscal?

Buna ziua,

Am o intrebare la care am primit raspunsuri diferite de la diversi contabili. De aceea am recurs la a posta pe acest forum.

Pentru un site similar cu olx.ro, unde utilizatorii pot plati optional pentru promovarea anuntului, trebuie casa de marcat si emis bon fiscal?

Ce cod caen recomandati pentru aceasta activitate? Comert cu amanuntul - 47?

Deschid o firma noua si se pare ca, contabilii se contrazic pe aceasta intrebare si sunt posibil depasiti de situatie.

Sper pentru aceasta activitate sa nu fie nevoie de tiparirea unui bon la fiecare comanda, intrucat la peste 1000 de comenzi pe zi ar fi ceva de munca la casa.

Astept raspunsurile dvs. cu nerabdare.

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Nu exista obligatia in speta d-voastra. In OUG 28/1999 se mentioneaza clar ca trebuie ca serviciul sa fie prestat direct către populaţie. In cazul d-voastra nefiind direct, ci la distanta.

Art. 1. - (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Multumesc pentru clarificare. Deci orice produs sau serviciu vandut online se considera la distanta si nu direct, deci prin urmare nu exista obligatia de casa de marcat la magazine online? Vroiam sa imi mai deschid 2 magazine care accepta plata cu cardul, unul care vinde accesorii auto si al doilea servicii de webdesign/creare site-uri.

Multumesc mult domnul Ioan Brutariu pentru informatie.
La bunuri, exceptia este daca vindeti prin corespondenta (deci nu de genul restaurentelor care au personal propriu si transporta produsele direct, nu prin curirer).

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;
In concluzie cu alte cuvinte, daca transport bunurile prin curier, nu imi trebuie casa de marcat. Corect?
Da, nu va trebuie. Emiteti factura pt livrarea catre client, curierul va incasa banii in numele d-voastra (daca plata e numerar) si ii va vira in contul d-voastra.