avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihna neefectuat pe ani anteriori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihna neefectuat pe ani anteriori

Buna ziua, deranjez cu o intrebare:

In cazul in care contractul meu de munca a inceput in 01.02.2007 si se incheie la data de 01.nov.2009 prin art.65 (disponibilizata) si in tot acest timp nu am efectuat nici o zi de concediu de odihna, societatea este obligata la plata concediului pe anul 2009 sau si pe anii anteriori?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: carmena_iasi , utilizator 16:49, 16 Noiembrie 2009

1. aveti dreptul la cel putin 1 salariu compensatoriu
2. daca aveti stagiul necesar (12luni lucrate in ultimele 24, nu neaparat consecutiv si posibil la mai multi angajatori) aveti dreptul la somaj
3. faceti cerere de plata a concediului de odihna neefectuat de la angajare pana in prezent. sunt obligati sa il plateasca. Daca totusi va refuza, sesizati itm

cereti-va drepturile legale.

succes
Societatea are obligatia de a va plati toate zilele de CO neefectuate din anii anteriori
Va multumesc mult de tot.

Mult succes.
Buna ziua,

Am facut cererea de plata a concediului neefectuat de la angajare pana in prezent si mi-au spus intr-un final ca imi vor plati doar 18 zile pe acest an (2009). Lucrez in aceasta societate din 01.02.2007 fara intrerupere si fara nicio zi de concediu. Mi-au spus ca eram eu obligata sa le cer concediu.

Va reamintesc ca nu mi s-a dat nici preaviz, dar ma obliga sa semnez decizia de incetare cu 01.11.2009 ca o compensare pt faptul ca imi fac "favoarea" de a-mi incheia contractul cu art.65...:((

Mi-au spus ca pe 2008 si 2007 concediul de odihna nu se raporteaza la 2009.. si ca l-am pierdut, desi eu puteam sa-mi iau pt anul 2008 pana in decembrie...

Ce ma sfatuiti sa fac? sa semnez decizia cu 01.11.2009, sa depun dosarul pt somaj si sa iau banii pe concediul aferent anului 2009 si ulterior sa-i actionez in judecata pt cealalta perioada??

Va multumesc mult, mult de tot!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

plata concediului de odihna neefectuat pe ani anteriori carmena_iasi carmena_iasi Buna ziua, deranjez cu o intrebare: In cazul in care contractul meu de munca a inceput in 01.02.2007 si se incheie la data de 01.nov.2009 prin art.65 ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat madi33 madi33 Am fost angajat 2 ani si 8 luni din care mi-am luat concediu de odihna 5 zile, urmeaza ca la sfarsitul lunii august sa plec din firma.Ce se intampla cu zilele ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna cristinaburescu cristinaburescu Buna ziua! Am si eu o problema referitor la concediul de odihna neefectuat in anul 2009,in anul 2010 pana cand se poate efectua? Si o alta problema daca am ... (vezi toată discuția)