Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA

Buna ziua!
Am si eu o problema referitor la concediul de odihna neefectuat in anul 2009,in anul 2010 pana cand se poate efectua?
Si o alta problema daca am facut o concediere a unui salariat in luna ianuarie 2010 si el nu si-a efectuat tot concediul de odihna pe anul 2009,suntem obligati sa il mai platim sau platim doar zilele de concediu aferente anului 2010?
din punctul meu de vedere,in momentul in care salariatul paraseste firma, i se vor calcula drepturile salariale pentru luna respectiva, in cazul unei concedieri cu 65,1 i se va acorda un salariu compensatoriu si i se vor plati zilele de concediu neefectuate din 2009 +1.75 la prorata(1.75/20*nr de zile lucrate in ianuarie) pentru luna pentru ianuarie 2010.
Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
In speta, CO neefectuat in 2009 se poate lua pana la sfarsitul anului 2010.
Dar daca nu si-a luat concediul pentru ca nu a vrut? Sunt cazuri in care oamenii chiar nu isi iau concediu ca nu vor...atunci ce facem? Pentru a-i plati zilele din 2009 ar trebuie ca acesta sa nu fi efectuat concediul din motive neimputabile salariatului.
Ar trebui sa aveti programari ale concediului de odihna si daca nu-si fac cerere nu mai este din vina angajatorului.
Salariatul este programat in concediu,solicita concediu si angajatorul nu aproba,atunci este din vina angajatorului.

Aceasta prevedere ar trebui cuprinsa in mod explicit in regulamentul intern.