avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie restransa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie restransa

Buna ziua, daca minorul are cetatenie dubla(romana-portugheza) ,parinti necasatoriti,partenerul imi poate ceda custodia in Portugalia(cea restransa unde nu am nevoie de acordul lui,procuri,etc),adica eu sa fiu parinte custodian si el parinte cu drept de vizita?Amandoi intelegandu-ne fara a fi nevoie sa ajungem in instanta,ne-am pus de comun acord. ;Sau trebuie neaparat in Romania?!?
Cel mai recent răspuns: Bubico89 , utilizator 15:31, 29 Octombrie 2018
Va multumesc pentru raspunsuri.El are o problema personala cu justitia din Romania,este destul de inchis la minte,de aceea doream sa facem actele in Portugalia urmand ca eu sa le traduc si supralegalizez in Romania.Tocmai de aceea intrebam daca pot fi facute acolo avand in vedere ca minorul are dubla cetatenie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate lua contact cu un avocat care sa il reprezinte daca nu vrea sa vina in Romania.
Ar fi insa bine sa aveti avocati diferiti fiecare.

Avocatul il poate reprezenta fără să vină în România .
Sa discute cu avocatul.si aspectele confidențiale despre problemele din România si sa vada exact ce ar fi de facut.
Ii puteti plati si dvs. avocatul pentru a discuta cu el in cadru confidențial.
Dacă are probleme cu extrădarea sau alte aspecte asemănătoare avocatul il va informa exact cum sa procedeze sau eventual la ce riscuri se va expune.
Trebuie însă incheiat un contract de consultanta juridica cu avocatul pe probleme de acest fel.Poate consulta si un avocat portughez pe probleme de acest fel deoarece si ei stiu legea aplicabilă în funcție de situatia juridică concretă.

Este si posibil ca el.sa va duca cu vorba...
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua

Nu are nici o problema legala pentru a nu putea veni in Romania,pur si simplu nu vrea, deoarce avocatul lui i-a spus ca putem incheia actele in Portugalia

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Avocatul il poate reprezenta fără să vină în România .
Sa discute cu avocatul.si aspectele confidențiale despre problemele din România si sa vada exact ce ar fi de facut.
Ii puteti plati si dvs. avocatul pentru a discuta cu el in cadru confidențial.
Dacă are probleme cu extrădarea sau alte aspecte asemănătoare avocatul il va informa exact cum sa procedeze sau eventual la ce riscuri se va expune.
Trebuie însă incheiat un contract de consultanta juridica cu avocatul pe probleme de acest fel.Poate consulta si un avocat portughez pe probleme de acest fel deoarece si ei stiu legea aplicabilă în funcție de situatia juridică concretă.

Este si posibil ca el.sa va duca cu vorba...

Eu nu cred ca veti face actele in Portugalia.
Ori are un avocat slăbuț ori o sa va păcălească la bani daca dvs. va trebui să platiti avocatul portughez.

De ce nu le faceti?

Ca sa nu mai pierdeți vremea deschideți proces si vedeti ce face.
Cu avocat bun ati putea obține si custodie exclusiva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc mult pentru sfaturi.Eu nu platesc nimic acolo,el o sa plateasca tot.O sa iau si eu legatura cu un avocat in Portugalia si daca nu se poate voi deschide aici proces.El copilul nu l-a vazut de 6luni,doar trimite bani lunar .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu nu cred ca veti face actele in Portugalia.
Ori are un avocat slăbuț ori o sa va păcălească la bani daca dvs. va trebui să platiti avocatul portughez.

De ce nu le faceti?

Ca sa nu mai pierdeți vremea deschideți proces si vedeti ce face.
Cu avocat bun ati putea obține si custodie exclusiva.

Alte discuții în legătură

Custodie Bubico89 Bubico89 Buna ziua, daca minorul are cetatenie dubla(romana-portugheza) ,parinti necasatoriti,partenerul imi poate ceda custodia in Portugalia(cea restransa unde nu am ... (vezi toată discuția)
Divort si custodia unui minor cu cetatenie multipla in romania Bogdan Milentin Bogdan Milentin Buna ziua, sunt intr-o situatie foarte delicata si complicata in acelasi timp si am nevoie mare de sfatul unui avocat. Sunt cetatean roman si sunt casatorit ... (vezi toată discuția)
Mama pleaca cu copilul in africa de sud cu sentinta definitiva si irevocabila si contesta dreptul de vizita al tatalui simona nicoleta simona nicoleta buna ziua!ma numesc marius b .in anul 2001 m am casatorit in ambasada romana din lisabona,portugalia .din aceasta casatorie am un baiat.in anul 2003,de comun ... (vezi toată discuția)