Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie restransa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie restransa

Buna ziua, daca minorul are cetatenie dubla(romana-portugheza) ,parinti necasatoriti,partenerul imi poate ceda custodia in Portugalia(cea restransa unde nu am nevoie de acordul lui,procuri,etc),adica eu sa fiu parinte custodian si el parinte cu drept de vizita?Amandoi intelegandu-ne fara a fi nevoie sa ajungem in instanta,ne-am pus de comun acord. ;Sau trebuie neaparat in Romania?!?
Daca copilul locuieste in Romania aici trebuie făcute actele.
Dacă plătește el avocatul portughez este treaba lui.

Dacă trimite bani lunar nu veti obtine custodie exclusiva decat in înțelegere cu el.
Nu inteleg de ce nu vrea sa faca actele in Romania.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nici eu nu inteleg de ce nu vrea sa faca actele in Romania.De inteles ne intelegem, pur si simplu nu vrea actele in Romania.In Portugalia urma ca eu sa semnez ca sunt de acord pentru a lua si cetatenia portugheza pentru copil, si el sa semneze pentru custodie in favoarea mea si el sa ramana cu drepturi de vizita .Vom vedea ce va fi ,va multumesc pentru ajutor .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca copilul locuieste in Romania aici trebuie făcute actele.
Dacă plătește el avocatul portughez este treaba lui.

Dacă trimite bani lunar nu veti obtine custodie exclusiva decat in înțelegere cu el.
Nu inteleg de ce nu vrea sa faca actele in Romania.

Veti avea probleme si cu recunoașterea actelor în România daca nu le faceti aici.

Cetățenia copilului se poate rezolva si ulterior.
Vrea sa mergeți cu copilul acolo?

Cum se face ancheta socială?
Unde?
Nu facem nici o ancheta sociala, ne intelegem de comun acord,noi nu suntem intr-un razboi pentru custodia copilului cum poate sunt alte cupluri separate, avem o relatie foarte ok,ambii suntem de acord ca cea mica sa ramana la mine, dorim custodia restransa pentru a nu avea tot timpul nevoie de a innoi procuri pentru a avea eu drept sa calatoresc cu ea fara a fi el prezent, pasapoarte etc.Eu voi calatori cu ea in Portugalia de cel putin 3ori pe an ,ne facem vacante impreuna pentru binele minorului si suntem prieteni foarte buni.Momentan cea mica are doar cetatenia romana, o luam pe cea portugheza pentru a face actele acolo si pentru a face act pentru pensia alimentara ce el o va plati,cat si dreptul de vizita.Daca nu are si cetatenie portugheza,in fata legii portugheze acest act ar fi egal cu 0.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Veti avea probleme si cu recunoașterea actelor în România daca nu le faceti aici.

Cetățenia copilului se poate rezolva si ulterior.
Vrea sa mergeți cu copilul acolo?

Cum se face ancheta socială?
Unde?

Mie imi pare ca discutam pur si simplu aiurea.
Nu ati inteles nimic din ce am zis.

Nu se poate face nimic fara ancheta sociala.
Ancheta trebuie facuta in Romania adica acolo unde locuieste minorul.
Cum o va face din Portugalia in Romania cand de fapt nici nu se poate conform legii pe competenta?

E ceva putred ori pur si simplu tatal este in mare eroare daca este de buna-credinta.

Eu am dubii serioase ca tatal este de buna-credinta.
Ar exista ipoteza sa fie de buna credinta daca nici el nu a inteles nimic sau avocatul portughez nu a inteles nimic din ce i-a zis el, caz in care este vorba de o eroare comuna din partea tuturor.

Aveti grija sa nu va pacaliti la un mod care sa va genereze costuri imense ca sa rezolvati judiciar problemele care se pot ivi.
Cazul este relativ simplu dar daca el va pacaleste veti avea mari probleme..

Sfatul meu este sa apelati la avocat roman si sa rezolvati in Romania tot.
Daca el este de acord, avocatul roman rezolva tot.
Povesti de genul ca nu poate el in Romania nu au sustinere daca nu este condamnat penal si nu este urmarit international.
Chiar si asa un avocat abil ar rezolva problemele fara sa aiba el probleme.
Daca este urmarit international va trebuie avocat care sa stie foarte bine cum sa procedeze iar daca nu are astfel de probleme situatia este mult mai simpla.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat