Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament

Buna ziua va rog daca se poate face ceva legal in situatia:
Sot-sotie(el moare) au avut 3 copii: A-barbat decedat cu 2 copii(nepoti) B-barbat decedat cu 2 copii(nepoti) C-fata cu 1 copil.
Se Poate face ceva ca sotia+fiica(actuali locatari) sa intre in posesia apartamentului si eventual la decesul sotiei ca proprietar unic sa ramana fiica(cea care o si ingrijeste totodata pana la deces) ?
Banuiesc se poate ceda succesiunea de catre nepoti dar daca acestia nu vor sau nu sunt interesati ?
Multumesc anticipat. (bsoryn@email.ro)
Multumesc pt raspunsuri, mi.ati confirmat cam ce stiam deja si eu.
Nepotii sunt si in romania si in america si in anglia si in italia si e cam complicat. Eu asta as fi intentionat daca pot face ceva cele 2 sotia raposatului si fiica fara a fi nevoie de alte interventii. Macar ceva de genul sa fie chemati / ei sa nu se prezinte ..etc spre castigul celor 2. Multumesc

raluk0207 a scris:

Sa dezbata succesiunea
Nepotii sa dea declaratii de renuntare (bineinteles, daca vor)
Raman mostenitori mama si cu fiica, dupa care cele doua incheie un contract de intretinere (mama ii transmite cota sa fiicei, in schimbul intretinerii pana la deces, dupa care fiica va deveni proprietarul deplin al imobilului)