avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de zona
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de zona

Dacă sunt angajata in învățământ necalificata , am dreptul la spor de zona ? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:11, 24 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca efectuati o munca de necalificat, nu beneficiati de spor de zona.
Daca sunteti suplinitor in invatamant, fara calificare de profesor/ invatator beneficiati de sporul de zona.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
HG 34/2018
Art. 13. — Beneficiază de spor de până la 7% din salariul de bază:
....
c) personalul didactic auxiliar din unităţile/instituţiile de învăţământ preuniversitar care se deplasează în zone izolate ce îndeplinesc cumulativ două din următoarele condiţii specifice:

c.1) condiţii dificile de acces la locurile de muncă cu drumuri deteriorate, periculoase, neasfaltate, nepietruite, impracticabile transportului;

c.2) inexistenţa transportului în comun;

c.3) localităţi amplasate în zone de munte la peste 800 m altitudine sau în Delta Dunării, în zone greu accesibile.
Sunt suplinitor necalificat .
Ultima modificare: Miercuri, 24 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sporul de zona se acorda personalul didactic auxiliar din unităţile/instituţiile de învăţământ preuniversitar in conditiile mentionate mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! sunt director din 2017. am descoperit că începând ... Coman Georgeta Coman Georgeta Bună seara! Sunt director din 2017. Am descoperit că începând cu luna septembrie 2018 nu mai beneficiez de spor de zonă. Este corect?? Există ... (vezi toată discuția)
Vechime in invatamant Rafana Rafana Vechimea ca suplinitor necalificat se calculeaza ca vechime in invatamant la salariul de incadrare? Am 14 ani lucrati ca suplinitor necalificat si 10 ani ... (vezi toată discuția)
Profesor necalificat sfmaria sfmaria perioada in care am lucrat ca profesor necalificat se considera vechime in invatamant? (vezi toată discuția)