Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de zona
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de zona

Dacă sunt angajata in învățământ necalificata , am dreptul la spor de zona ? Mulțumesc.
Daca efectuati o munca de necalificat, nu beneficiati de spor de zona.
Daca sunteti suplinitor in invatamant, fara calificare de profesor/ invatator beneficiati de sporul de zona.
HG 34/2018
Art. 13. — Beneficiază de spor de până la 7% din salariul de bază:
....
c) personalul didactic auxiliar din unităţile/instituţiile de învăţământ preuniversitar care se deplasează în zone izolate ce îndeplinesc cumulativ două din următoarele condiţii specifice:

c.1) condiţii dificile de acces la locurile de muncă cu drumuri deteriorate, periculoase, neasfaltate, nepietruite, impracticabile transportului;

c.2) inexistenţa transportului în comun;

c.3) localităţi amplasate în zone de munte la peste 800 m altitudine sau în Delta Dunării, în zone greu accesibile.
Sunt suplinitor necalificat .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sporul de zona se acorda personalul didactic auxiliar din unităţile/instituţiile de învăţământ preuniversitar in conditiile mentionate mai sus.