Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum pot obtine o cerere pentru depunere adeverinta ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum pot obtine o cerere pentru depunere adeverinta vechime?

Buna ziua!
As dori sa va intreb cum as putea obtine o cerere pentru adeverinta de vechime,sa o pot completa chiar si online?
Si pot imputernici pe altcineva sa o ridice in locul meu?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Va adresati angajatorului , iar in cazul in care acesta nu mai exista detinatorului legal al arhivei acestuia.

model de cerere de eliberare a adeverintei de vechime in munca
[ link extern ]

Da, se poate imputernici o alta persoana sa va ridice adeverinta de vechime.
Art. 34, Codul muncii alin (5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate.
Atentie pentru vechimea in munca dupa 2010, inainte de 2010 se probeaza cu Carnetul de munca, cu exceptia grupelor de munca sau alte incadrari care nu au fost operate in Carnetul de munca .
Termenul de eliberare adeverinta este de 15 zile. Este posibil sa suportati un cost pentru eliberare. Daca solicitarea o faceti prin e-mail, adeverinta o veti ridica personal sau veti conveni sa va fie trimisa prin curier cu ramburs la destinatie, sau posta cu taxare inversa.
În cazul în care angajatorul, din motive obiective, nu poate elibera adeverinţa de vechime, salariatul poate solicita această adeverinţă de la inspectoratului teritorial de muncă din raza căruia angajatorul îşi desfăşoară activitatea. ITM percepe o taxa de 20 lei/document cu eliberare in 15 zile.
MULTUMESC MULT DE RASPUNS.
VROIAM SA VA INTREB;SOLICITAREA PENTRU ADEVERINTA O POT FACE PRIN MAIL PENTRU ITM?
NU VREAU PENTRU O PERIOADA ANUME...AS DORI SA STIU PER TOTAL PERIOADA LUCRATA.
MULTUMESC!