Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota de lichidare + garantie, neobtinuta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota de lichidare + garantie, neobtinuta

Buna seara.
Am lucrat 1an si 5luni la o societate ca sofer livrator cu contract pe perioada determinata prelungit pana la data de 11.sept..ac cand am renuntat sa mai continui. Contractul prevazand o oprire pe salariu luna de luna ca garantie. La plecare, contabilitatea nu semneaza nota de lichidare pe motiv ca trebuie sa aduc confirmari de sold de la toate firmele livrate. aproximativ 300 firme din intreg judetul teleorman, giurgiu si bucuresti-ilfov. Lucru imposibil de facut (adica cum sa ma duc eu pe timpul si benzina mea la toate aceste firme?) si nici stipulat in cm sau in nota de lichidare. Pana la aceasta data, contabilitatea nu a semnat nota de lichidare, Livrarile s-au facut pe baza de factura cu stampila si semnatura fara probleme si predate la contabilitate. Ce pot sa fac. multumesc?

Editat : denumire angajator
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nota de lichidare nu este obligatorie, cu exceptia persoanelor care au fost angajate pe functia de gestionar.

Nota de lichidare poate folosi salariatului deoarece aceasta arata datoriile salariatului fata de fostul sau angajator, insa angajarea raspunderii patrimoniale a salariatului fata de angajator se poate stabili in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune.

2. Potrivit Legii nr.22/1969, art. 16, garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Unitatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre banca sau CEC in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

Depuneti o solicitare in scris catre angajator in care invocati si acest text de lege .. daca raspunsul va fi negativ aveti posibilitatea de a va adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata.