Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata vrea să renunț la cota mea din moștenirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata vrea să renunț la cota mea din moștenirea după mama, dar eu nu sunt de acord cu asta. Cum să fac, care e procedura?

Buna ziua! Am si eu o intrebare. In luna august mama a decedat, iar acum tata ma cheama pt succesiune, dar eu nu sunt de acord cu cedarea drepturilor. Pot face acest lucru? Care e procedural? Mentionez ca mai am o sora care va semna in favoarea tatalui. Va Multumesc! Astept raspuns intru-cat suport presiunile familiei si nu stiu ce sa fac.
Manuela Rășină, administrator
Nu va poate obliga nimeni sa cedati in favoarea cuiva,discutati cu un av sau mergeti impreuna cu un av la notar,Daca nu vreti sa mergeti,nu va prezentati si dezbateti succesiunea in instanta,
Multumesc mult!
@angelica Primul pas este acceptarea mostenirii. O puteti face in fata oricarui notar din orasul d-voastra. Si nici nu costa mult. [ link extern ]
De ce ati renunta la mostenire ? Sora de ce face asta ?Daca sora renunta la mostenire, va creste si dvs procentul de mostenire. Mergeti si acceptati mostenirea, dezbateti-o si explicati-i tatalui ca nu il afecteaza cu nimic faptul ca aveti un procent den casa sau din avere in general.. Nu inseamna ca il dati afara.
Are oricum drept de abitatie viagera sau cel putin pana la un eventual partaj.
Daca renuntati, tatei ii revine tot, poate da de una , ii suceste mintile , face un contract de intretinere si ramaneti fara nimic.. nici cu partea mamaei , nici cu partea lui.
gi-jane2, moderator
Daca descendentii renunta la mostenire sunt chemati alaturi de sotul supravietuitor fratii.