avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara motiv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara motiv

Sotia vrea sa divorteze ca sa educe copilul de 2 ani iar eu, ca tata, sa nu am un cuvant de spus. Pentru asta, minte in familie de ceva timp ca eu o jignesc mereu, ca mentin o atmosfera tensionata si ca e afectat copilul de mine. Am vreo sansa de aparare?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 11:11, 27 Octombrie 2018
Nu iti trebuie motiv de divort.Nu ne mai potrivim va spune e suficient.
Nu divorteaza degeaba stai linistit.
Ok, dar e normal ca dupa 2 ani in care am fost implicat zilnic in viata copilului sa devin un simplu vizitator pentru ca asa isi doreste ea sau are pe cineva?
Sunt foarte multe femei care vor ce vrea soția dvs.
Însă...nu inseamna ca va obține.

Dacă vreți să vă apărați trebuie sa va angajați avocat.

Dacă o va apărați singur nu prea cred ca aveti sanse pe divorț desi normal ar fi fost sa aveti...

Analiza cazului se face cu actele si cu acțiunea în fața.
Ultima modificare: Vineri, 26 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Poate gasi martori mincinosi si tot obtine divortul... Ce imi pare rau e ca obtine si domiciliul copilului si nu colaboreaza la programul de vizita, asta inseamna ca o sa o vad 3 ore pe saptamana plus cele 2 weekend-uri.

Divortul nu s-a declansat inca si am un avocat pregatit pentru asta, dar nu imi da sanse mari de reusita la domiciliu alternativ.
Daca va avea martori mincinoși va dovedi motivele de divorț.
Instanțele nu prea se implica sa prindă martorii cu.minciuna la divorțuri.
Ar raspunde si penal...martorii mincinoși...

Alte discuții în legătură

Divort fara martori Arion Ramona Arion Ramona Buna seara ,as dori sa imi spuneti ce as putea face in situatia in care ma aflu acum:am primit o citatie la procesul de divort intentat de nevasta mea.in care ... (vezi toată discuția)
As dori niste sfaturi si ce sanse am... giovany_m19 giovany_m19 Buna ziua .Am si eu nevoie de un ajutor din partea voastra si va multumesc tuturor,sunt casatorit si am doi copii am ajuns in situatia in care nu ma mai ... (vezi toată discuția)
Custodie dupa divort Cristina2706 Cristina2706 Buna ziua. am un copil de 1 an, sunt casatorita de 1 an si o luna. Nu ma mai inteleg cu sotul si am decis sa divortam. Sotul a avut implicare 0 in cresterea ... (vezi toată discuția)