Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara motiv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara motiv

Sotia vrea sa divorteze ca sa educe copilul de 2 ani iar eu, ca tata, sa nu am un cuvant de spus. Pentru asta, minte in familie de ceva timp ca eu o jignesc mereu, ca mentin o atmosfera tensionata si ca e afectat copilul de mine. Am vreo sansa de aparare?
Nu iti trebuie motiv de divort.Nu ne mai potrivim va spune e suficient.
Nu divorteaza degeaba stai linistit.
Ok, dar e normal ca dupa 2 ani in care am fost implicat zilnic in viata copilului sa devin un simplu vizitator pentru ca asa isi doreste ea sau are pe cineva?
Sunt foarte multe femei care vor ce vrea soția dvs.
Însă...nu inseamna ca va obține.

Dacă vreți să vă apărați trebuie sa va angajați avocat.

Dacă o va apărați singur nu prea cred ca aveti sanse pe divorț desi normal ar fi fost sa aveti...

Analiza cazului se face cu actele si cu acțiunea în fața.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Poate gasi martori mincinosi si tot obtine divortul... Ce imi pare rau e ca obtine si domiciliul copilului si nu colaboreaza la programul de vizita, asta inseamna ca o sa o vad 3 ore pe saptamana plus cele 2 weekend-uri.

Divortul nu s-a declansat inca si am un avocat pregatit pentru asta, dar nu imi da sanse mari de reusita la domiciliu alternativ.
Daca va avea martori mincinoși va dovedi motivele de divorț.
Instanțele nu prea se implica sa prindă martorii cu.minciuna la divorțuri.
Ar raspunde si penal...martorii mincinoși...